V súčasnosti spoločnosť prevádzkuje sieť 7 centier tzv. mobilných ošetrovateľských služieb pre seniorov v nemeckých mestách Bad Harzburg, Bad Abbach, Schwabach, Norimberg, Quedlinburg, Mníchov a Wernigerode. Tieto centrá ponúkajú zdravotnú, ošetrovateľskú a sociálnu starostlivosť o dôchodcov prakticky od A po Z. Ide napríklad o zabezpečenie lekármi naordinovanej liečby a rehabilitácie v domácich podmienkach, podávanie liekov, infúzií, injekcií, ošetrovanie rán, či starostlivosť o veľmi vážne chorých alebo umierajúcich. Helske People Care ďalej seniorom poskytuje aj bežné denné činnosti ako upratovanie či nákup, logistické služby, výber a dodanie vhodného lôžka, alebo zabezpečenie domáceho 24 hodinového tiesňového volania.
O tieto služby, ktoré sú takmer plne hradené zo štátneho dôchodkového systému, je mimoriadny záujem. Roman Štancel, konateľ spoločnosti Helske People Care GmbH: „V Nemecku sú prísne nastavené kritériá pre poskytovanie takýchto služieb. Pritom je úplne jedno, či ste nadnárodná globálna firma alebo lokálny poskytovateľ. Tento prístup nám vyhovuje, pretože dáva garanciu, že ak to robíte dobre, môžete bez obmedzení rásť.“ Začiatky boli pre Helske mimoriadne ťažké. Nemecký trh je náročný na kvalitu, ale má aj zložitú administratívu pri vybavovaní rôznych povolení.
Podľa Romana Štancela sa dnes spoločnosti darí a aj preto sa v budúcom roku rozhodla počet novootvorených centier dynamicky znásobiť.
„Nejde ani tak o zvyšovanie podielu na trhu, ale skôr o to, že efektívne využívame už vybudované know-how a takisto administratívne skúsenosti z predchádzajúcich centier a tým sa celý proces zvláda podstatne rýchlejšie.“ Roman Štancel vidí za nemeckým úspechom Helske People Care aj to, že spoločnosť od začiatku stavila na skúsených profesionálnych zdravotníkov, ktorí navyše poznajú lokálne pomery, jazyk, miestny naturel, mnohokrát klientov centra poznajú aj ako svojich susedov či známych.
Dlhodobý obchodný zámer Helske People Care na nemeckom trhu je vybudovať sieť centier pre seniorov a zároveň ponúknuť aj centrá celoročného asistovaného bývania. Vyžaduje si to však nemalé počiatočné investičné náklady. Tie sa podľa Romana Štancela investorom vyplatia, pretože Nemecko má jeden z najväčších a najstabilnejších dôchodkových systémov na svete. R. Štancel: „Nie je to o veľkorysosti nastaveného systému, ale skôr o nastavení pomeru kvalita/výkon. V Nemecku sa v oblasti služieb pre seniorov nedokážete presadiť tzv. ponukou z „garáže“, musíte mať vstupný kapitál a kvalitný profesionálny prístup, personál, know - how hneď od začiatku. Toto je náš recept na úspech s dlhodobou prognózou.“
Na otázku, či budú porovnateľné služby pre seniorov aj na Slovensku R. Štancel vysvetlil, že nastavenia systému sú rovnaké, rozdiel je v množstve finančných prostriedkov v dôchodkovom systéme. „Takže systém na Slovensku a v Nemecku je do značnej miery kompatibilný, ale výsledok nateraz celkom odlišný. Kvalita služieb pre dôchodcov na Slovensku závisí od ekonomického rastu krajiny a od množstva peňazí, ktoré prúdia na dôchodkové zabezpečenie“, dodáva na záver Roman Štancel.
(PR)