O budúcnosti EÚ musia rozhodnúť jej občania

EÚ dáva Európanom priestor vyjadriť sa, čím by sa Únia mala do budúcna zaoberať a ako by podľa nich mala dalej fungovať. Je tu nová iniciatíva s názvom Konferencia o budúcnosti Európy. O budúcnosti Európy spoločne rozhodnú všetci Európania – bez ohľadu na to, kto sú či kde sa nachádzajú.

O budúcnosti EÚ musia rozhodnúť jej občania
Zdroj: Európska komisia

Konferencia o budúcnosti Európy je unikátnou možnosťou diskutovať s občanmi o výzvach a prioritách Európskej únie. Je to príležitosť zamyslieť sa vo veľkom nad tým, akú budúcnosť pre EÚ chceme. Táto iniciatíva aplikuje prístup rozhodovania zdola – nahor a ponúka priestor aj na vzájomnú diskusiu medzi Európanmi z rôznych kútov kontinentu. Európsky parlament, Rada a Európska komisia sa zaviazali, že budú Európanov počúvať a odporúčaniami občanov sa budú riadiť.

„Ľudia musia byť stredobodom všetkých našich politík. Preto by som bola rada, aby sa do Konferencie o budúcnosti Európy aktívne zapojili všetci Európania a zásadne prispeli do diskusie o budúcich prioritách Európskej únie. Úniu zajtrajška dokážeme vytvoriť len spoločne,“uviedla Ursula von der Leyenová, predsedníčka Európskej komisie.

Hlavným nástrojom ako získať spätnú väzbu od občanov je viacjazyčná digitálna platforma Konferencie o budúcnosti Európy. Práve na nej sa možno podeliť o svoje myšlienky o Európe a o zmenách, ktoré je potrebné uskutočniť. Dá sa na nej zistiť, čo si myslia ostatní, aké zaujímavé podujatia po celej Európe sa k tejto téme konajú aj s možnosťou zorganizovať si vlastné.

Aby bola komunikácia medzi Európanmi čo najjednoduchšia, platforma je dostupná online vo všetkých 24 jazykoch Európskej únie vrátane slovenčiny. Každý tak prostredníctvom nej môže zdieľať svoje názory, myšlienky i návrhy s ostatnými obyvateľmi členských štátov i s inštitúciami EÚ bez jazykových bariér.

O budúcnosti EÚ musia rozhodnúť jej občania
Zdroj: Európska komisia

Kto môže rozhodnúť o EÚ?

Rozhodnúť o ďalšom smerovaní Únie môžu naozaj všetci európski občania z rôznych končín EÚ, pričom sa dôraz pri rozhodovaní o budúcnosti európskeho projektu kladie na mladých ľudí. Do diskusie sa pozývajú aj európske, národné, regionálne a miestne orgány či občianska spoločnosť. Môžu zorganizovať podujatia aj prispieť nápadmi.

Ako sa možno zapojiť?

Zapojiť sa môžete rôznymi spôsobmi. V prvom rade vyjadrením svojho názoru, myšlienky či nápadu priamo na online platforme konferencie. Pri každej téme sa dá inšpirovať nápadmi z rôznych kútov Európy, ktoré tam už stihli predstaviť ostatní a sú preložené do vášho jazyka. Okrem toho im môžete vyjadriť aj svoju podporu v komentároch alebo sa zapojiť do diskusie. Stačí si vybrať zo širokého okruchu tém, ktorými sú zmena klímy a životné prostredie; zdravie; silnejšie hospodárstvo, sociálna spravodlivosť a pracovné miesta; EÚ vo svete; hodnoty a práva, právny štát a bezpečnosť; digitálna transformácia; európska demokracia; migrácia; vzdelávanie, kultúra, mládež a šport.

Tieto témy dopĺňa aj otvorená schránka podnetov na prierezové témy a nápady, keďže občania môžu sami navrhnúť akúkoľvek tému, ktorá je pre nich dôležitá.

O budúcnosti EÚ musia rozhodnúť jej občania
Zdroj: Európska komisia

Všetky nápady budú počas celej konferencie zhromažďované, analyzované, zverejňované a napokon sa stanú podkladmi pre európske panelové diskusie občanov a plenárne zasadnutia. Mechanizmus spätnej väzby zabezpečí, aby sa názory vyjadrené na podujatiach konferencie premietli do konkrétnych odporúčaní pre budúce opatrenia EÚ. Konferencia by mala dospieť k záverom a poskytnúť usmernenia pre budúcnosť Európy najneskôr na jar 2022.

Všetky tri inštitúcie - Európsky parlament, Európska rada a Európska komisia, každá v rámci svojich právomocí a v súlade so zmluvami, čo najskôr preskúmajú, ako účinne zareagovať na zhromaždené návrhy a podnety.

Na výber je aj množstvo online i osobnych podujatí po celej Európe. Možno si vyhľadať i podujatie vo vašom okolí a začať tak spoločne pracovať na nápadoch. Podujatie môžete aj usporiadať.

Kto stojí za touto iniciatívou?

Konferencia o budúcnosti Európy prebieha pod spoločným vedením Európskeho parlamentu, Rady a Európskej komisie, ktoré o veciach konferencie rozhodujú konsenzuálne. Avšak najdôležitejšiu úlohu v celom procese zohrávajú európski občania. Bez nich nedosiahne Konferencia o budúcnosti Európy nič. Preto je názor každého Európana mimoriadne dôležitý a cenný.

Všetky užitočné informácie ku Konferencii o budúcnosti Európy nájdete priamo na jej digitálnej platforme.

 

(PR)

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.