StoryEditor

Práca vs. pôžitok: A čo ak by spolupracovali?

19.12.2016, 23:00
Autor:
HNHN

Work-Life-Balance, synergia pracovného a osobného života, sa akosi nezmestí do našich zaplnených diárov. Priemerný Slovák strávi v práci približne 11 rokov života. Je prirodzené, že občas potrebujeme zvoľniť, nadýchnuť sa čerstvého vzduchu, prejsť sa či rozprúdiť krv. Zdravé a vyvážené pracovné prostredie má pozitívny vplyv na výkon zamestnanca, zvyšuje produktivitu a nasadenie tímu. A vyrovnaný zamestnanec je základom súdržnej reťaze.

Stres zabíja potenciál zamestnancov

Experti sa zhodujú na jednom: stres z nikdy nekončiaceho pracovného nasadenia je zničujúci. Môže byť pôvodcom krachu vzťahu, zdravia a životného šťastia. V Británii zamestnávatelia potvrdili, že 97 % zamestnancov má značný problém aplikovať princíp Work-Life-Balance do bežnej praxe. Well-being alebo pocit zdravého pracovného prostredia a pohody znižuje fluktuáciu, chronický stres a absenciu, zabraňuje vyhoreniu, zvyšuje motiváciu, nasadenie a výkonnosť pracovníkov a podporuje celkovú spokojnosť v práci aj v živote.

Život v rovnováhe ako utópia?

Myslieť si, že Work-Life-Balance znamená presne rozdelený počet hodín strávený prácou a súkromnými aktivitami, je naivné. Život plynie voľne, preto ani životnú rovnováhu nedosiahneme presne vymedzeným rozvrhom, kedy prehupneme z jednej jeho sféry do druhej. Vždy by mal však obsahovať 2 aspekty – a to výkon (úspech, práca) a pôžitok (potešenie, pohoda). Veľmi jednoduché zložky života, ktoré sa dopĺňajú a vzájomne zvyšujú svoj význam. Jasným dôkazom ich uplatňovania  v praxi sú zrekonštruované Polus Towers.  „Kancelárske budovy Polus Towers doslova žijú a dýchajú princípmi Work-Life-Balance. Sú výborne dostupné a prepojené s nákupným centrom Polus City Center, ktoré ponúka mnoho príležitostí pre nákup , návštevu kaderníka či banky alebo pre šport a relax,“ hovorí Adrian Bódis, Country Manager Financie & Support, IMMOFINANZ Slovensko.  Pravdepodobne nikto nechce tráviť hodiny cestovaním do práce. Pohodlný a praktický prístup do práce autom, električkou, autobusom alebo bicyklom zlepší štart pracovného dňa. Železničná stanica Bratislava – Nové Mesto sa nachádza v blízkosti. V okolí je dostatok parkovacích miest a v nákupnom centre Polu City Center je 3 hodinové parkovanie zadarmo.

Prostredie ako motivácia pre skvelý výkon

Prvú misku váh, teda „výkon“ môžeme definovať ako všetko, čo sa spája s úspechom, ambíciou, snahou, sebaprekonávaním. Sofistikovanejšou motiváciou je úspech, naplnenie ambícií a pocit využitia, uplatnenia a rozvíjania svojich daností a získaných zručností. Ako by malo vyzerať pracovné prostredie v praxi? V prvom rade by mali byť zabezpečené podmienky pre pohodlie a plnohodnotný pracovný výkon, ktoré významne vplývajú na produktivitu firmy. Inšpiratívne prostredie plné slnečného svetla podnieti myseľ a priam nabáda k skvelým pracovným výkonom. Príjemný kolektív vás strhne, inšpiruje, teší, ale aj burcuje k lepšiemu výkonu. Nádherný výhľad na Malé Karpaty, kancelárie šité na mieru, spoločné zasadačky, luxusný mezanín či príjemná kaviareň sú v Polus Towers samozrejmosťou.

Technológie uľahčujú prácu, šetria čas aj energiu. „V Polus Towers sme zaviedli pár technických vychytávok, ktoré vychádzajú z potreby pohodlia a komfortu zamestnancov. Príkladom je výťah so systémom ovládania cieľovej stanice, ktorý skracuje dobu čakania. Chceme, aby svoj čas využili efektívne,“ tvrdí Adrian Bódis.

Podať výkon, potešiť sa

Na druhej strane váh sedí „pôžitok“. Žiadne detailné vysvetlenia asi nie sú potrebné. Je individuálny, zábavný, pohodlný, prináša pocit šťastia, oddychu, uspokojenia. A nech chutí akokoľvek, vždy poteší naše zmysly. Znie to ako klišé, ale každý deň chceme niečo dokázať a niečím sa potešiť. To je v podstate pointa Work-Life-Balance. Čo vás teší? Dobré jedlo? Beh pri jazere? Kvalitný film alebo luxusná kabelka? Nový účes či škoricové latte? Nech je to čokoľvek, mali by ste to mať blízko pracoviska, ak nie priamo na ňom. Vo veľkom množstve a rôznych odtieňoch! Na skok ku kaderníkovi, do čistiarne, fitnescentra alebo do parku.  Dobré reštaurácie, na každý prst príjemná kaviareň alebo čerstvé pečivo z pekárne. Lekár, notár, autoumyváreň, kino, banka, pošta. Pridajte k tomu aspoň trochu flexibilný pracovný čas a máme zamiesené na celkom pekný život v rovnováhe. Nemyslíte?

Bezodné možnosti

Kancelárske veže Polus Towers prepojené s Polus City Center ponúkajú 166 obchodov, 8 bánk, poštu a poisťovne, 26 reštaurácií a kaviarní, 2 jazykové školy a notára. Ani ten najväčší pôžitkár nebude mať problém vybrať si spomedzi služieb či možností nakúpiť. Okolo jazera Kuchajda sa vyžijú nadšenci pohybu. V blízkosti je krytá plaváreň Pasienky, Národné tenisové centrum a priamo v nákupnom centre fitnescentrum. Ráno na tréning a do práce s čistou hlavou! Dobrá správa pre pracujúcich rodičov: v nákupnom centre je detský kútik, oproti detské fitnescentrum a na Kuchajde plno preliezačiek, kde sa môžu krpci vyblázniť.

Práca a súkromie v tandeme

Princíp Work-Life-Balance pomáha vybudovať zdravé pracovné prostredie, ktoré vnáša balans medzi prácu s súkromie jednotlivca. Výsledkom sú motivovaní a spokojní zamestnanci plní elánu a energie, ktorí na pracovisku radi nechajú svoj najlepší výkon. Je to obojstranný vzťah medzi pracovným prostredím a pracovníkom. Zamestnanec dostane ideálne pracovné prostredie a podmienky, na revanš odovzdá pohodu, inšpiráciu, skvelý pracovný výsledok a pomáha vytvárať príjemnú pracovnú klímu. Zamestnanci tak dostanú zmysel pracovného života, ktorý nenarúša, ale naopak podporuje ich súkromný život.

Pre viac informácií navštívte www.polus-towers.sk.

(pr)

menuLevel = 1, menuRoute = pr-clanky, menuAlias = pr-clanky, menuRouteLevel0 = pr-clanky, homepage = false
28. marec 2023 13:46