StoryEditor

ArtDentistic – všetko pod jednou strechou

31.05.2022, 00:00

Keď doktora Michnu v roku 2005 oslovila glasgowská súkromná klinika s tým, že hľadajú zubára, potešil sa. Práca v zahraničí ho lákala, dlhý čas na rozhodovanie nepotreboval. Manželka Valéria nasledovala manžela aj s ročným synom Lukášom po pár mesiacoch. Škótsko im vyhovovalo a zostali tam dlhých osem rokov. Za ten čas sa im narodili ďalší dvaja synovia. Na glasgowskú súkromnú zubnú kliniku neskôr nastúpila aj doktorka Michnová. Po rokoch praxe v zahraničí sa vrátili na Slovensko a otvorili si dnes už renomovanú dentálnu kliniku ArtDentistic, kde ich pacienti nájdu všetko pod jednou strechou: odbornosť, skúsenosti, nadštandardný prístup a riešenie na každý stomatologický problém. Vitajte v ArtDentistic.

 

Keď ste otvárali dentálnu kliniku ArtDentistic, zužitkovali ste svoje skúsenosti nielen zo Slovenska, ale aj zo sveta. Čo bola pre vás najväčšia výzva?

„Keď sme zakladali ArtDentistic, chceli sme našim pacientom poskytnúť komplexnú starostlivosť pod jednou strechou. To znamená, aby sme dokázali pacienta vyšetriť,

diagnostikovať, liečiť, operovať a zároveň mu poskytnúť aj estetickú stomatológiu na jednom mieste. A to sa nám aj podarilo. Investícia do kliniky bola obrovská, ale dnes sme radi, pretože

sa dokážeme postarať o každého pacienta priamo u nás na klinike.“

 

Kliniku vlastníte spolu s manželkou, ktorá je tiež stomatologička. Ako ste si rozdelili úlohy?

„Špecializujem sa na implantológiu, parodontológiu a som chirurg, takže operujem

a opravujem to, čo sa mojej manželke už nepodarilo zachrániť (smiech). Ona sa venuje záchovnej stomatológii, kde patrí prevencia, dentálna hygiena, zubné kazy či výplne kanálikov... Rovnako je odborníčkou na estetickú stomatológiu. Spolu sa teda dopĺňame nielen

ako manželia, ale aj ako partneri na pracovisku a snažíme sa vytvoriť našim pacientom zdravý

a pekný úsmev.“

image
archív L.M.

Čím si vás tento obor získal v čase, keď ste sa rozhodovali, čo budete študovať?

„Dnes si skutočne myslím, že si ma tento obor doslova našiel. Človek musí mať aj šťastie, aby si našiel prácu, ktorá ho bude nielen živiť, ale i napĺňať. A mne sa to podarilo. Odmalička som bol tvorivý, rád som modeloval a kreslil, zároveň som sa veľa zaujímal o svoje okolie: človeka, prírodu, biológiu... Skĺbilo sa viac vecí dokopy. Je to už takmer tridsať rokov, čo som sa ako tínedžer rozhodoval, čo pôjdem študovať. A môžem povedať, že som sa rozhodol správne.“

 

Sú pacienti edukovanejší a investujú viac času a peňazí do prevencie?

„Áno, pacienti sa viac zaujímajú o zdravie a prevenciu. Niekedy síce čítajú len sociálne siete a dočítajú sa teda kadečo (smiech) a potom s touto informáciou prídu na kliniku... Ale na základe ich záujmu vznikajú medzi nami diskusie, preberáme s pacientmi možnosti, čo z toho, čo sa dočítali, počuli, je skutočne reálne... Na základe výskumov a vzdelávania zubárov si čoraz viac ľudí uvedomuje, že ústa sú vstupnou bránou do tela. Zdravie úsmevu hrá teda dôležitú rolu v zdraví celého tela. A to je to najdôležitejšie, čo sa snažíme pacientom pripomínať tak často, ako sa len dá.“

 

Prevenciu kedysi brzdil aj strach zo zubára. Ako to je dnes?

„Strach bol vždy a aj bude. Je to normálne. Ale je dobré, ak ľudia pochopia, že väčší strach by mali mať z toho, čo nastane, keď niečo zanedbajú, ako zo samotnej  prevencie.“

image
archív L.M.

No a posledné dva roky k prevencii neprispel ani koronavírus. Ohrozil aj nejakým iným spôsobom orálne zdravie?

„Nevidel som zatiaľ žiadny dôkaz, že by samotný vírus spôsoboval priamo nejaké ochorenie v dutine ústnej. Boli pozorované častejšie zápaly slizníc, tzv. gingivostomatitis u deti, ale aj akútne herpetické ochorenia. A, samozrejme, orálne zdravie ovplyvnil aj fakt, že ľudia v čase pandémie odkladali návštevy zubára a hlavne preventívne prehliadky.“  

 

Platí: rovné zuby = zdravé zuby?

„Zjednodušene povedané, áno. Dentálna hygiena je základ ako predchádzať ochoreniam parodontu. Povedal by som, že skôr platí čisté rovné zuby = zdravé zuby, pretože na rovných

zuboch sa neusádza toľko jedla ako na zuboch krivých, preto je ľahšie ich samotné čistenie. Nerovné zuby sa čistia ťažšie. Rovné zuby sú tiež dôležité pre harmóniu tváre a v modernej stomatológii sú základom kvalitného smile designu. Každý pacient ma predsa

nárok na zdravý a krásny úsmev.“

image
archív L.M.

Zubné lekárstvo napreduje míľovými krokmi. Vy pravidelne navštevuje vzdelávacie workshopy po celom svete. Čo najviac zarezonovalo v tejto oblasti za posledné roky? Akým smerom sa bude zubné lekárstvo uberať?

„Stomatológovia sa viac špecializujú. Nájsť zubára, ktorý vie dobre vytiahnuť zub, už nie je umenie, ale nájsť dobrého špecialistu, napr. na implantáty, alebo kvalitného chirurga je dnes väčší problém. Našťastie sú medzi nami zubári, ktorí majú chuť a možnosti sa vzdelávať a stávajú sa špecialistami v danej oblasti, ktorá ich najviac očarila a na ktorú majú predpoklady. Špecialista sa vyprofiluje len konštantným vzdelávaním. A určite veľkým míľnikom je aj digitalizácia a umelá inteligencia, ktorá postupne ovláda aj zubné lekárstvo. Dnes sú už bežné digitálne skenery, pomocou ktorých počítač vymodeluje zuby, navrhne isté riešenie problému.“

 

Môžu roboti za pár desaťročí nahradiť zubára?

„Nedokážem to vylúčiť, ale myslím si, že my sa toho ešte nedožijeme...“

 

 

menuLevel = 1, menuRoute = pr-clanky, menuAlias = pr-clanky, menuRouteLevel0 = pr-clanky, homepage = false
26. apríl 2024 13:36