StoryEditor

Názor odborníka: Ceny služieb v IT by nemali aktuálne rásť. Menšie firmy môžu v čase krízy predbehnúť aj veľkých hráčov

20.07.2022, 00:00

Odborníci v IT nateraz nevidia priestor na rast cien v týchto službách. A to aj napriek tomu, že ceny priemyselných výrobcov podľa Štatistického úradu SR v 1. štvrťroku medziročne rástli o rekordných 39,8 %.

Šéf medzinárodnej spoločnosti Solitea Martin Cígler je toho názoru, že IT na zvyšovanie cien senzitívne až tak veľmi nie je. Firmám, ktorých sa zvyšovanie cien týka, radí primárne znižovať prevádzkové náklady. Lepšie sú na tom menšie firmy, ktoré môžu vhodnou optimalizáciou v čase krízy predbehnúť na trhu aj veľkých hráčov.

Prečo ste názoru, že na zvyšovanie cien v IT službách nie je pádny argument?

IT – technicky vzaté – senzitívne na ceny energií nie je, a preto zdražovanie produktov a služieb tak skoro neočakávam. Najväčšou nákladovou položkou u výrobcov softvérov sú náklady na mzdy, ktoré napríklad v Solitei tvoria približne 70 %. Z dôvodu rastúcej inflácie očakávam tlak na zvyšovanie cien práce. To sa môže premietnuť do zvýšených cien za IT služby v horizonte do konca roka. Tento rast by som odhadol na 15 až 20 %.

Predsa len, môže byť IT sektor ovplyvnený sekundárne? Pokiaľ kríza zasiahne firmy, ktorých sa zdražovanie primárne dotýka najviac...

Ja sa osobne neobávam ani potenciálnej straty klientov, ktorých biznis môžu ukončiť práve zvyšujúce sa ceny energií či priemyselných vstupov. Veľkí dodávatelia IT služieb majú pretlak zákaziek. Situácia v IT je aktuálne taká, že strateného klienta v praxi ľahko nahradí nový. Upozornil by som skôr, že rizikoví môžu byť menší dodávatelia softvérov alebo tí, ktorí sa úzko profilujú na vybrané odvetvia. Pre nich môže byť strata klientov z priemyselných odvetví zásadnou stratou aj pre ich biznis, aj keď naň zvyšujúce ceny energií vplývajú sekundárne.

image

Martin Cígler

Solitea

Máte desiatky rokov skúseností ako úspešný biznismen. Čo poradíte firmám, možno aj tým v IT, ako by mohli najlepšie túto krízu zvládnuť?

Firmám, ktoré zasahuje súčasná kríza, radím optimalizovať všetky možné náklady. Súčasná kríza „hrá“ viac v prospech malých firiem. Tie sa vedia novým trhovým podmienkam prispôsobovať flexibilnejšie a rýchlejšie. Nastaviť úsporný režim v korporátoch je časovo náročné a, paradoxne, bez finančnej rezervy ťažké. Každá kríza generuje príležitosti a z môjho pohľadu majú tí menší v tomto smere lepšiu východiskovú situáciu. Dokonca, vhodnou optimalizáciou a zúročením nových príležitostí môžu na konci dňa predbehnúť aj veľkých hráčov.

Zastupujete IT oblasť. Je podľa vás v čase krízy vhodné optimalizovať firmu aj cez jej digitalizáciu, ktorá potenciálne môže znížiť náklady?

Áno, digitalizácia je určite jednou z ciest znižovania nákladov. Čím viac firma investuje do digitálnych technológií, o to lepšie sa presadzuje na trhu. Bavíme sa pritom o širokej palete digitálnych nástrojov. Nie je to len o zmene papiera za elektronický dokument. Digitalizácia zlepšuje vnútorné procesy vo firme v každom smere. Pozitívne je, že digitalizácia u nás už beží a asi najviac jej v krátkom období dokázala pomôcť pandémia koronavírusu, odkedy je o čosi rýchlejšia. Ešte by som dodal jednu zaujímavú a podstatnú vec. Digitalizácia má vplyv aj na možnosť rastu cien práce. Na území bývalého Československa je utilizácia práce ľudí stále trikrát nižšia ako v západnej Európe. Ak chceme západné krajiny doháňať v platoch, musíme ich tiež doháňať aj v pracovnom výkone. A tu práve zohrávajú rolu efektívne digitálne nástroje a digitalizácia firmy ako taká. Dobre digitalizovaná firma, v praxi procesne efektívna firma, pomáha vo zvyšovaní výkonu zamestnancov.

Čokoľvek, čo firma robí, by nemalo byť krátkozraké. Ako v tomto kontexte vidíte digitalizáciu, o ktorej sa práve bavíme?

V digitalizácii už dnes idú viac do úzadia tzv. on-premise riešenia, ktoré musí podnikateľ či firma uviesť do života lokálne, na svojej IT infraštruktúre. Je to z môjho pohľadu prežitok. Flexibilitu a neporovnateľne vyššiu mieru bezpečnosti majú cloudové služby a riešenia. Firma si ich môže nastavovať prakticky z mesiaca na mesiac podľa aktuálnych potrieb. Navyše ich v každom momente využíva v tej najväčšej možnej kvalite a funkcionalite.

.

O spoločnosti SOLITEA

Solitea, a.s., patrí medzi veľkých európskych dodávateľov ICT riešení. Spoločnosť zamestnáva v siedmich krajinách vyše 1 400 zamestnancov, a celosvetovo obsluhuje viac než 260 000 zákazníkov v 35 krajinách. V tomto roku Solitea očakáva konsolidované výnosy presahujúce 130 miliónov eur a dlhodobo patrí k najrýchlejšie rastúcim IT spoločnostiam v regióne. V posledných štyroch rokoch uskutočnila Solitea mnoho významných akvizícií IT spoločností v európskom regióne. Solitea dlhodobo posilňuje svoju pozíciu významného európskeho dodávateľa informačných technológií pre komerčné subjekty aj štátnu správu. Majoritnými vlastníkmi holdingu Solitea sú slovenská private equity spoločnosť Sandberg Capital a Martin Cígler.

menuLevel = 1, menuRoute = pr-clanky, menuAlias = pr-clanky, menuRouteLevel0 = pr-clanky, homepage = false
02. február 2023 02:40