Čo všetko zvyšuje hodnotu nehnuteľnosti?
Na predajnej cene bytu či domu sa samozrejme najviac podieľa lokalita, rozloha a stav. Okrem toho ale môžete urobiť niekoľko ďalších vylepšení, za ktoré si potenciálny záujemcovia radi priplatia. A ak sa nehnuteľnosť rozhodnete nepredávať, skvalitnia vám tieto úpravy život a ušetria slušnú sumičku peňazí.
1. Zabezpečte svoju domácnosť
Inštalujte do svojej domácnosti bezpečnostné prvky, medzi ktoré patria najmä kamery, snímače a senzory. Mnoho týchto vylepšení je súčasťou tzv. inteligentných domácností. Oznámenie o neobvyklej situácii či aktivite vám príde na mobil alebo iné elektronické zariadenie. Kamery monitorujú vonkajšie i vnútorné dianie, ktoré si môžete kedykoľvek a odkiaľkoľvek skontrolovať. V prípade nebezpečenstva zavoláte ochranku, prípadne inteligentná domácnosť ochranku zavolá sama. Snímače a senzory dokážu zaznamenať zvýšenú vlhkosť alebo dym. O neštandardnej situácii dostanete oznámenie. Inteligentná domácnosť vás upozorní na možné nebezpečenstvo, ale tiež minimalizuje prípadné škody a riziká.
2. Znížte náklady na energie
Domy a byty s nevýhodným energetickým štítkom zrovna nejdú „na dračku“. Ako môžete znížiť náklady na elektrinu a plyn? Vymeňte starý kotol za nový. V prípade plynového sa oplatí kondenzačný plynový kotol, ktorý vám ročne ušetrí až 20 % spotreby plynu. Za spotrebu elektrickej energie ušetríte inštaláciou solárnych panelov. Nesmie chýbať ani zateplenie fasády a strechy, ale tiež výmena okien a dverí.
3. Zmodernizujte elektroinštaláciu
Cenu nehnuteľnosti ovplyvňuje tiež vek elektroinštalácie. V starých objektoch sa elektroinštalácia viedla v hliníku, ktorý sa ale veľmi zahrieva a hrozí riziko vzniku požiaru. Moderné elektrospotrebiče sú výkonnejšie, než boli ich predchádzajúci kolegovia, a tak zapojenie súčasných elektrospotrebičov do hliníkových obvodov môže vyvolať preťaženie, požiare a úrazy. Preto je najlepším riešením výmena hliníkových rozvodov za bezpečné medené rozvody.
Kde vziať peniaze na vylepšenie?
Investície do vylepšenia nehnuteľnosti nebývajú nízke. Kde na to vziať peniaze? Zažiadať si môžete o hypotečné i klasické úvery. O úver môžete požiadať v banke, ale tiež u nebankového poskytovateľa. Ak zažiadate o úver na bývanie v banke, ide najmä o hypotečný úver, ktorý sa vybavuje na dlhý čas. Vzhľadom na súčasnú situáciu a prísne podmienky poskytovania hypoték každý na ňu nedosiahne.
V nebankovej spoločnosti si môžete o pôžičky a úvery požiadať online. Ich získanie nie je také zložité ako získanie hypotéky. Často sa ich výška pohybuje v rádoch státisícov, za ktoré sa dá bez problémov zaobstarať niektoré z vylepšení nehnuteľnosti. Na rozdiel od hypotéky je obvykle možné pôžičky a úvery splácať flexibilne, teda podľa vašej aktuálnej finančnej situácie. Vždy však musíte zaplatiť najnižšiu sumu, na ktorej ste sa s poskytovateľom dohodli.