30.07.2017, 16:00

Desať noviniek, ktoré zmenia vašu prácu

Expertka na Zákonník práce Mária Balušinská a rezort práce informujú o zmenách v pracovnom práve. Viac sa dočítate v pondelkových Hospodárskych novinách.

Desať noviniek, ktoré zmenia vašu prácu

Hospodárske noviny analyzujú 10 zmien, ktoré tento a budúci rok zmenia podmienky práce zamestnancov. Ľudia napríklad viac zarobia za prácu v noci a cez sviatky. Oteckovia si budú môcť vziať 10-dňovú otcovskú dovolenku.
Viac informácií o novinkách sa dočítate v pondelok v prílohe HN Podnikanie špeciál.

1.
Rast minimálnej mzdy

Čo platí dnes
V roku 2017 je základná minimálna mesačná mzda 435 eur. Oproti minulému roku vzrástla o 30 eur.

Čo má platiť po novom
Od januára nasledujúceho roka by sa minimálna mzda mala zvýšiť na 480 eur a v roku 2019 má dosiahnuť a možno aj prekonať hranicu 500 eur.
---------------------------------------------------------
2.
Desaťdňová platená otcovská dovolenka

Čo platí dnes
Čerství oteckovia už majú nárok na 28-týždňovú materskú dovolenku v čase do dovŕšenia troch rokov veku dieťaťa. Nemôžu si ju však vziať počas obdobia, keď je na materskej matka dieťaťa.

Čo má platiť po novom
Prvý mesiac po narodení dieťaťa si bude môcť otec vziať takzvanú otcovskú dovolenku na obdobie dvoch týždňov, teda 10 pracovných dní. Toto opatrenie sa ročne týka zhruba 32-tisíc otcov. Budú tak môcť mamičke pomáhať počas náročných dní – po príchode z pôrodnice.
Dôležité však bude to, že v návrhu, o ktorom sa ešte diskutuje, otec bude musieť bývať s dieťaťom a jeho matkou v spoločnej domácnosti, ale rodičia nebudú musieť byť zosobášení.

Kto si v pondelok kúpi HN, dozvie sa oveľa viac. Napríklad aj to, čo je to preddôchodok a ako ho bude možné získať.  

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.