01.08.2017, 13:56

Ak chcete mať 8 800 eur na zateplenie domu, dajte si žiadosť. Prijímajú sa od dnes

Máte rodinný dom starší než desať rokov a chcete ho zatepliť? Od 1. augusta naň môžete dostať od štátu takmer deväťtisíc eur.

Ak chcete mať 8 800 eur na zateplenie domu, dajte si žiadosť. Prijímajú sa od dnes
Zdroj: Snímka: Archív HN

Chcete získať príspevok na zateplenie rodinného domu? Od dnes máte možnosť podať si žiadosť. Týka sa to domov, ktoré boli postavené minimálne pred desiatimi rokmi a spĺňajú ďalšie podmienky. Celková suma podpory na jeden dom sa môže vyšplhať až na 8 800 eur.

Aký je časový interval

„Verím, že do tretej výzvy sa zapojí čo najviac ľudí, ktorí si tak budú môcť zatepliť rodinný dom a znížiť si náklady svojej domácnosti na energie,“ povedal minister Árpád Érsek.

Žiadosti o príspevok sa podávajú na špeciálnej webstránke ministerstva dopravy a výstavby a výhradne elektronicky. Termín na podanie potrvá niekoľko mesiacov – od 1. augusta do 31. októbra 2017 alebo dovtedy, kým sa naplní počet elektronicky zaevidovaných žiadostí. Úrad ich množstvo limitoval na počet 500.

Koľko možno dostať

Príspevok bude možné poskytnúť do výšky 40 percent oprávnených nákladov, najviac však do výšky 8 800 eur. Informácie o podmienkach poskytnutia príspevku na zateplenie rodinného domu sú dostupné na špeciálnom webe www.zatepluj.sk.

Do nákladov za zrealizovanie zateplenia rodinného domu sa dá zahrnúť aj úhrada za výmenu zdroja tepla (kotol, tepelné čerpadlo), ak už nebola podporená iným programom. Podpora sa týka viacpodlažných rodinných domov s celkovou podlahovou plochou (pri jednom objekte) do 300 štvorcových metrov.

Ako postupovať pri podaní žiadosti

Poskytovanie príspevku na zateplenie spravuje už spomínaný rezort dopravy a výstavby. Detaily konkretizuje vyhláška ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja o podrobnostiach o výške príspevku na zateplenie rodinného domu a o náležitostiach žiadosti o poskytnutie príspevku na zateplenie rodinného domu. Žiadosti sa podávajú na základe výzvy prostredníctvom elektronického formulára, z ktorého sa automaticky vygeneruje papierová podoba žiadosti, ktorú žiadateľ v stanovenej lehote odošle spolu s potrebnými prílohami na ministerstvo.

 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.