06.08.2017, 16:00

Agrofirmy a roľníkov štát obmedzí. Na kúpu pôdy dostanú limity

Vláda pripravuje zmeny v zákone o pôde. Záujemcom určí pri kúpe limit (strop). Chce tým obmedziť špekulatívne nákupy pozemkov. Viac sa dočítate v pondelkových Hospodárskych novinách.

Agrofirmy a roľníkov štát obmedzí. Na kúpu pôdy dostanú limity

Nové pravidlá na kúpu poľnohospodárskych pozemkov

Obmedzenie rozlohy
Samostatne hospodáriaci roľník si bude môcť kúpiť pôdu do rozlohy 300 hektárov.
Právnická osoba bude môcť kúpiť poľnohospodárske pozemky do výmery 700 hektárov.
Fyzickým osobám, ktoré majú záujem o agrárne využitie pozemkov, sa umožní nákup poľnohospodárskej pôdy. Stanoví sa majetkový strop. Fyzická osoba tak bude môcť vlastniť, prípadne si zakúpiť oproti súčasnosti poľnohospodársku pôdu do výmery 3 hektárov.

POZOR
Prekročenie limitu nákupu bude mať za následok neplatnosť právneho úkonu, ktorým sa pôda nadobudla.

------------------------------------------------

Čo ešte bude v zákone
Zakáže sa použitie poľnohospodárskej pôdy ako nepeňažného vkladu do imania obchodnej spoločnosti a družstva.
Pri predaji pôdy sa zavedie predkupné právo v prospech samostatne hospodáriacich roľníkov, ktorí v každom ponukovom stupni pri predaji poľnohospodárskej pôdy získajú predkupné právo.
Obmedzenie nákupu pôdy na nepoľnohospodárske účely sťaží situáciu špekulantom, ktorým ide len o kapitálové investície, a nie o reálne využitie pôdy na poľnohospodárstvo.

Ako poistka proti znehodnoteniu pôdy a špekulantom s najúrodnejšími poľnohospodárskymi pozemkami sa zavádza predkupné právo pre Slovenský pozemkový fond. Jeho právo bude silnejšie ako ostatné predkupné práva vrátane práva samostatne hospodáriacich roľníkov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.