15.08.2017, 00:00

20 otázok o penziách starodôchodcov

Sociálna poisťovňa bude prepočítavať a zvyšovať dôchodky priznané pred rokom 2004. Nepridá však všetkým seniorom.

20 otázok o penziách starodôchodcov
Zdroj: Reuters

Po trinástich rokoch sa štát rozhodol mnohým dôchodom zvýšiť penzie a napraviť tak krivdy spôsobené v minulosti zmenou legislatívy. Zhruba 116-tisíc penzistov si prilepší. O koľko, odkedy a ako sa nové dôchodky budú vyplácať, informuje Sociálna poisťovňa a experti.

1. Nárok na penziu
Ktorí dôchodcovia získajú nárok na penziu?
Nárok na zvýšenie starobných penzií budú mať dôchodcovia, ktorí dostali výmer pred 1. januárom 2004. Pozor však, nové určenie sumy dôchodku sa nevzťahuje na všetkých poberateľov, ktorým sa dôchodok priznal podľa predpisov
účinných pred 1. januárom 2004, ale len na niektorých. Závisí to od: právneho predpisu, podľa ktorého sa určila suma dôchodku, ďalej od dátumu priznania dôchodku a od hodnoty priemerného mesačného zárobku, z ktorého sa penzia vypočítala. Ďalej platí, že dôchodky sa novo určia v závislosti od toho, či boli priznané v sume určenej podľa predpisov účinných pred 1. októbrom 1988 alebo od 1. októbra 1988 do 31. decembra 2003.

2. Nezrovnalosti v dôchodkoch
Prečo vznikli takéto legislatívne rozdiely?
Lebo zákon o sociálnom zabezpečení č. 100 spred roku 2004 bol postavený na solidarite. Následná dôchodková reforma Ľudovíta Kaníka sa už riadila princípom zásluhovosti. Tým vznikli v dôchodkoch na prelome rokov 2003 a 2004 disproporcie. V odchode do penzie tak stačil rozdiel jedného mesiaca a penzisti v tomto období dostali rozdielne dôchodky, čo vnímali ako nespravodlivosť. Po odchode ministra Kaníka sa na riešenie krivdy v roku 2006 podujala ministerka práce Iveta Radičová. Ďalšia novela príslušného zákona bola v roku 2008, predložila ju ministerka Viera
Tomanová. Ani jedna zo zmien však nevyriešila situáciu všetkých starodôchodcov. Až súčasná vláda rieši problém komplexnejšie.

3. Dve skupiny
Starodôchodcovia sa tak, pokiaľ pôjde o výšku „prilepšenia“, zaradia do viacerých skupín. Čím sa budú líšiť?
Prvou skupinou sú tí, ktorí začali dostávať dôchodok pred 1. októbrom 1988, a druhú skupinu tvoria penzisti, ktorí začali dostávať dôchodok od 1. októbra 1988 do 31. decembra 2003.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.