16.08.2017, 00:00

S nízkym príjmom dostanete pomoc

Ani človek na dôchodku nie je uchránený toho, že sa môže dostať do zlej životnej situácie. Medzi poberateľmi pomoci v hmotnej núdzi je dnes takmer šesťtisíc ľudí, ktorí majú dôchodkový vek. Čo robiť a ako žiadať o pomoc úrady?

S nízkym príjmom dostanete pomoc
Zdroj: Reuters

Pomoc v hmotnej núdzi pre poberateľov dôchodku

Kedy ste v hmotnej núdzi:

Hmotná núdza je stav, keď príjem členov domácnosti nedosahuje sumy životného minima a členovia domácnosti si nevedia alebo nemôžu zabezpečiť či zvýšiť príjem. Pod základnými životnými podmienkami sa myslí jedno teplé jedlo denne, nevyhnutné ošatenie a prístrešie. V súčasnosti pomoc v hmotnej núdzi poberá 5 906 osôb, ktoré dosiahli vek na starobný dôchodok.

Kto má nárok na pomoc:

Ako občan máte nárok na pomoc v hmotnej núdzi vtedy, ak váš príjem nedosahuje sumu nárokov stanovenú v zákone o pomoci v hmotnej núdzi. Táto suma môže byť rôzna, podľa toho, v akej ste situácii, koľko ľudí žije v domácnosti a aký máte príjem a majetok.

Pri posudzovaní sa za príjem nepovažuje 25 percent z invalidného dôchodku, sociálneho dôchodku priznaného z dôvodu invalidity, sirotského dôchodku, vdovského a vdoveckého, ak vdova lebo vdovec dovŕšili dôchodkový vek, alebo 25 percent zo starobného dôchodku a predčasného starobného dôchodku.

Dôchodcovi, ktorý získal obdobie dôchodkového poistenia viac ako 25 rokov, sa táto suma zvyšuje o jedno percento priznaného starobného dôchodku a predčasného starobného dôchodku za každý ďalší rok dôchodkového poistenia získaného po 25. roku dôchodkového poistenia.

Akú sumu môžete dostať:

Na základe písomnej žiadosti a dokladov, ktoré preukazujú rodinné, príjmové, bytové a majetkové pomery, úrad posúdi, na akú dávku a príspevky spĺňa rodina nárok a rozhodne o výške pomoci v hmotnej núdzi.

Suma pomoci sa určí ako rozdiel medzi úhrnom súm nárokov zo zákona a úhrnom súm príjmu členov domácnosti.

Pre jednotlivca predstavuje dávka v hmotnej núdzi 61,6 eura. Nárok na ochranný príspevok v sume 63,07 eura vznikne občanovi v hmotnej núdzi vtedy, ak dosiahol vek potrebný na nárok na starobný dôchodok alebo ak je invalidný z dôvodu poklesu schopností vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 percent.

Ako si uplatniť

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.