StoryEditor

Na príspevky potrebujete preukaz

16.08.2017, 00:29
Poberáte starobný dôchodok alebo ste ostali aj po dosiahnutí dôchodkového veku na invalidnom? V každom prípade, ak ste ťažko zdravotne postihnutou osobou, mali by ste si vybaviť aj preukaz, ktorý budete potrebovať na uplatnenie rôznych zliav, výhod, ale tiež na vybavenie rôznych kompenzačných príspevkov z úradu práce. Tie sa od 1. júla zvyšovali, keďže sa zvyšovalo životné minimum, podľa ktorého sa určuje ich výška. Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny a Asociácia organizácií zdravotne postihnutých občanov vám radia, ako si môžete preukazy vybaviť a aké ďalšie kompenzácie môžete s preukazom dostať.

a) Kde vybavím preukazy
Preukaz ŤZP alebo ŤZP-S a tiež parkovací sa vybavuje na oddelení posudkových činností Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v mieste vášho trvalého bydliska. V mieste prechodného bydliska, ak máte trvalý pobyt mimo územia SR a prechodný pobyt na našom území. Dá sa vybaviť aj elektronicky, ak máte zaručený elektronický podpis. Ak vám v tom bráni váš zdravotný stav, môže žiadosť vo vašom mene a s vaším súhlasom podať iná osoba spôsobilá na právne úkony. Potrebuje na to potvrdenie všeobecného lekára o vašom zdravotnom stave. Úrad vyhotoví preukaz, ak z právoplatného rozhodnutia o peňažnom príspevku na kompenzáciu alebo z právoplatného rozhodnutia o preukaze fyzickej osoby s ŤZP vyplýva, že ide o fyzickú osobu s ŤZP.

Rada odborníka: Formulár žiadosti nájdete na webovej stránke Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny. K žiadosti nezabudnite priložiť aktuálny lekársky nalez, ktorý vyplní ošetrujúci lekár, a lekárske nálezy z odborných vyšetrení. Ak vás úrad vyzve, musíte predložiť aj iné doklady, ktoré sú na rozhodnutie potrebné.

b) Kto má status ZŤP alebo ZŤP-S
Určí to posudkový lekár úradu práce na základe lekárskych nálezov. Ak miera funkčnej poruchy je najmenej 50 percent, máte nárok na vydanie preukazu ŤZP. Ak v lekárskom posudku uvedie, že máte funkčnú poruchu najmenej 50 percent a že ste odkázaný na sprievodcu, máte nárok na vydanie preukazu ŤZP-S. Môžete byť odkázaný na pomoc inej osoby alebo na pomoc psa so špeciálnym výcvikom.

Rada odborníka: Po nadobudnutí právoplatnosti rozhodnutia o preukaze bude potrebné úradu predložiť buď občiansky preukaz, pas alebo povolenie na pobyt a fotografiu veľkosti 3 x 4 cm.

c) Ako vybavím parkovací preukaz
Parkovací preukaz mô...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2023-09-27 08:49:46 - Feat.: - Title: Jednota dôchodcov vyzýva seniorov, aby sa zúčastnili na parlamentných voľbách 02 - Modified: 2023-09-14 07:28:34 - Feat.: - Title: Dôchodkový vek sa v roku 2024 zmení. Kedy pôjdete do penzie práve vy? 03 - Modified: 2023-09-13 13:30:00 - Feat.: - Title: Ste invalidný penzista? Pozrite sa, ako sa vám zmenil spôsob vyplácania a výška dávok 04 - Modified: 2023-09-09 08:00:00 - Feat.: - Title: Zvykneš si cez deň na chvíľu zdriemnuť? Expert tvrdí, že ti to môže pomôcť viesť omnoho energickejší život 05 - Modified: 2023-09-07 22:00:00 - Feat.: - Title: Starobné penzie 600 eur či zdanenie výsluhových dôchodkov pre eštebákov. Čo ešte sľubujú strany seniorom?
menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
01. október 2023 11:18