1. Na internete si naklikáte linky, ktoré vás nasmerujú na štátny kataster nehnuteľností alebo na ďalšie súvisiace databázy s mapovými a geografickými podkladmi. Ide o aplikácie:
katasteportal.sk, CICA.vugk.sk, mapový portál ZBGIS na adrese ZBGIS.sk a portál ESKN na adrese skgeodesy.sk.
2. Využite napríklad používateľsky veľmi pohodlnú aplikáciu CICA, ktorá vám ponúkne viaceré spôsoby vyhľadávania (List vlastníctva, Parcelné číslo, Vlastník/správca, Súpisné číslo). Keďže hľadáte zápisy priradené k menám vašich predkov či iných príbuzných, v aplikácii si kliknete na štvorček Vlastník. Po otvorení stránky vyplníte údaje: Okres (miesto potenciálneho pozemku), potom prvé písmeno zvoleného (alebo vášho) priezviska, potom celé priezvisko a napokon katastrálne územie a obec (miesto potenciálneho pozemku) – posledné dva údaje sú často zhodné.
3. Po zadaní údajov sa v prípade, že vybraný vlastník má vo vlastníctve pozemok, objaví v kolónke jeho meno (ako vlastníka) s adresou bydliska, ako aj číslo listu vlastníctva.
4. Pod číslom listu vlastníctva (LV) kliknete na pokyn Vytvor LV a vygeneruje sa vám elektronický list vlastníctva.
5. Na liste vlastníctva uvidíte parcelné číslo pozemku aj všetkých ostatných spoluvlastníkov, ak existujú. Údaje o vlastníkoch k pozemkom vám poskytnú okamžité informácie, ktoré možno využiť pri prvotnej identifikácii vlastníckych vzťahov. Vlastník určitej nehnuteľnosti je vždy zapísaný na liste vlastníctva, ale sú prípady, keď nie je, napríklad ak je krátko po dedičskom rozhodnutí a vlastník má na preukázani...
Zostáva vám 85% na dočítanie.