23.08.2017, 00:00

Vlastníte les? Patrí vám príjem z dreva

Zorientovať sa v cenách za pozemok pomôže hospodár, znalec, ale aj starosta či predseda spoločenstva.

Vlastníte les? Patrí vám príjem z dreva
Zdroj: Dreamstime

Vlastníte podiely v lesnom spoločenstve a máte z neho len omrvinky. Nedostávate drevo na zimu ani podiely z ťažby. Na to, aby sa to zmenilo, by ste sa mali zaujímať o dianie v urbariáte, napríklad aj o to, či ste v zozname členov.

1. Čo robiť, ak vám spoločenstvo nedáva výnosy z ťažby
Mali by ste zistiť zo stanov spoločenstva, akým spôsobom si urbárnici stanovili rozdelenie zisku. Iba ak to v stanovách nie je upravené, platí klauzula, podľa ktorej podiel na zisku zodpovedá podielu na hlasovacích právach podielnika v spoločenstve. Prednosť pred zákonom majú aj rozhodnutia zhromaždenia alebo zmluva o spoločenstve. „Ak podielnikovi vznikne takýto nárok, môže si ho, samozrejme, voči spoločenstvu uplatniť a vymáhať ho aj súdnou cestou,“ radí advokát Matej Marhavý.

Rada HN: Zistite si najprv, či ste vôbec zapísaný v zozname urbárnikov. Podľa Juraja Vanka, podpredsedu Únie regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov, sa stáva, že sa k pozemkom v urbariáte vlastník neprihlási, ani keď ich zdedil alebo kúpil či dostal do daru. „Prakticky to znamená, že neprihlásení nedostávajú žiadne výnosy z hospodárenia spoločenstva, pretože spoločenstvo ich formou nájmu platí štátnej organizácii,“ upozorňuje. Môžete byť aj v takom spoločenstve, ktoré hospodári

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.