07.09.2017, 00:00

Štát podporí záujemcov o zateplenie

Rozhodli ste sa zatepliť svoj starší rodinný dom? Štát to finančne podporuje a jeho vlastníci môžu získať dotáciu až 8 800 eur. Musia však dodržať viaceré podmienky. Napríklad, aby zateplenie robila certifikovaná firma. Manažér spoločnosti Knauf Insulation Peter Robl a rezort dopravy a výstavby radia, ako treba postupovať.

Štát podporí záujemcov o zateplenie
Zdroj: Dreamstime

1.
Podmienky dotácie

Na aký veľký rodinný dom poskytne štát dotáciu? Môj dom má 360 štvorcových metrov a tri podlažia.

Príspevok sa môže získať na dom, ktorý sa pred zateplením sa používal najmenej 10 rokov, práce na zateplení sa začali po 31. 12. 2014 a má celkovú plochu najviac 150 štvorcových metrov (jednopodlažný) alebo 300 štvorcových metrov (viacpodlažný). Podmienkou je, že je určený výlučne na bývanie, a nie na podnikanie, a na zateplenie nebola poskytnutá podpora z iných zdrojov, napríklad zo Štátneho fondu rozvoja bývania alebo iný podobný príspevok. Majiteľ v ňom nemusí mať trvalý pobyt. O dotáciu sa môže požiadať po ukončení zateplenia alebo aj pred jeho realizáciou. Na dom väčší ako 300 štvorcových metrov štát príspevok neposkytuje.

2.
Posielanie žiadosti

Ako sa vyplňuje a zasiela žiadosť o dotáciu na zateplenie rodinného domu?
Podáva sa cez elektronický formulár na stránke ministerstva dopravy a výstavby – www.mindop.sk alebo www.zatepluj.sk. Po jej otvorení sa objaví ikona Podpora zatepľovania rodinných domov. Klikne sa na „PODÁVANIE ŽIADOSTI“. Z e-formulára treba zostaviť aj papierovú podobu žiadosti. Ale pozor. Do 10 pracovných dní od zaevidovania elektronickej žiadosti ju treba ministerstvu doručiť poštou aj v listinnej podobe, spolu so všetkými prílohami.

3.
Prílohy k žiadosti
Aké prílohy treba k žiadosti na zateplenie staršieho rodinného domu?
Nastať môžu dve situácie. Keď sa žiadosť podáva pred zateplením a po zateplení domu. Pred zateplením sa k žiadosti o dotáciu priložia: originál alebo osvedčená kópia projektovej dokumentácie zateplenia vrátane projektového energetického hodnotenia, originál zhrnutia výsledkov projektového energetického hodnotenia (vypracuje ho oprávnená osoba – projektant). Ďalej doklad o odovzdaní rodinného domu do užívania, písomný súhlas spoluvlastníkov so zateplením a splnomocnenie na zastupovanie v konaní o poskytnutí príspevku, prijímanie písomností a na vyplatenie dotácie. Ak sa žiadosť dáva po zateplení, tak sa k nej prikladá aj energetický certifikát zatepleného domu a správa k certifikátu, vyhlásenie o parametroch tepelnoizolačného systému vydaného výrobcom, ak je súčasťou prác zateplenie vonkajších ob

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.