12.09.2017, 23:42

Úvery sa sprísnia. Získate ich ťažšie

Na Slovensku sa rozmáha úverová turistika. Zjednocujú sa pravidlá pre získanie úverov i hypoték.

Úvery sa sprísnia. Získate ich ťažšie
Zdroj: Reuters

Chceme viac peňazí a sme ochotní požičať si ich. Hoci stopercentné financovanie nehnuteľností je už minulosťou, práve tu sa pre banky odkrýva priestor na poskytovanie spotrebiteľských úverov. Aj tie sa však majú od nového roka sprísniť.Chceme viac peňazí a sme ochotní požičať si ich. Hoci stopercentné financovanie nehnuteľností je už minulosťou, práve tu sa pre banky odkrýva priestor na poskytovanie spotrebiteľských úverov. Aj tie sa však majú od nového roka sprísniť.


Bez požičaných peňazí nevieme existovať

Veľmi málo ľudí si dokáže vlastné potreby uspokojovať len zo svojej peňaženky. Ako potvrdzuje konzultantka portálu Finančná hitparáda Jana Mišenková, ak chcú bývať vo vlastnom, zvolia si spravidla dofinancovanie spotrebiteľským úverom. „Banky ich ponúkajú za zvýhodnené úroky, avšak nie každý má možnosť získať ich. Reálne môže nastať situácia, keď banka úver na dofinancovanie kúpy nehnuteľností neschváli, pretože klient nemá dostatočnú bonitu.“ Daný fakt potvrdzuje aj Maroš Ovčarik, výkonný riaditeľ portálu Finančný kompas. „Tempo, akým rastie objem spotrebných úverov v bankách je extrémne vysoké, medziročne priemerne 14 až 15 percent. Situácia je podobná ako pri hypotékach. Uvedené tempo sa dokonca za posledný rok ešte zrýchlilo,“ avizuje Ovčarik. 


Berieme nové úvery, aj re

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.