14.09.2017, 00:00

Peniaze si po novom požičiate ťažšie

Spotrebné úvery sa sprísnia. Na ktoré novinky sa treba pripraviť. Čo si treba preveriť, ak si chcete požičať peniaze. Experti z praxe vám radia, ako si správne vybrať pôžičku a ušetriť na tom.

Peniaze si po novom požičiate ťažšie
Zdroj: Dreamstime

Maroš Ovčarik, výkonný riaditeľ portálu Finančný kompas
1. Dopyt po úveroch
Čo konkrétne sa má zmeniť v spotrebných úveroch od budúceho roku?
Vymenujem tie najdôležitejšie. Povinnosť ponechať v rámci príjmu rezervu vo výške 20 percent. Ak človek nemá sumu všetkých nesplatených úverov vyššiu ako ročný čistý príjem, táto podmienka preňho neplatí. Zohľadniť potenciálny nárast úrokovej sadzby o dva percentuálne body pri úveroch, ktoré nemajú úrokovú sadzbu fixovanú na celé obdobie a hrozí, že sa môže sadzba zvýšiť počas splácania nového úveru. Banky môžu pri predkladaní dokladov na účely overovania príjmu akceptovať aj obraty na účtoch klienta, ak má v danej banke účet.

2. Problémy s nesplácaním
Ako odporúčate riešiť situáciu, keď má človek problémy so splácaním úveru – ako má krok za krokom postupovať?
V prvom rade nikdy nečakať na to, že k nesplácaniu dôjde. Pretože, ak klient prestane úver splácať, výrazne sa mu komplikuje situácia čokoľvek s úverom spraviť.
Ak situáciu začne riešiť včas, banka mu môže upraviť podmienky splácania, napríklad schváliť odklad splácania na niekoľko mesiacov alebo predĺžiť splatnosť, čím sa zníži mesačná splátka.

3. Preverenie žiadateľov
Vymenujte konkrétne, čo si finančné inštitúcie preverujú u žiadateľov o úver.
Každá banka má vlastný systém vyhodnocovania klientov. Ale v zásade kontroluje hlavne to, či má klient príjem zo zamestnania alebo z podnikania (banky pri zamestnancoch spravidla preverujú príjem za posledných šesť mesiacov, niektoré za posledné tri mesiace). Tiež si overuje, či klient nemá negatívne záznamy v úverovom registri, teda nie je preúverovaný vrátane ručiteľských záväzkov.

4. Avizované novinky
Čo budú uvedené novinky znamenať v praxi pre bežných ľudí?
Najviac sa to dotkne nízkopríjmových ľudí, prípadne takých, ktorí sú významnejšie zadlžení už dnes

Vyhrajte 5 x predplatné balíka Digital na rok

Zaregistrujte svoju emailovú adresu cez formulár nižšie a ste v žrebovaní.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.