20.09.2017, 00:00

Pôda vie dať viac, keď je scelená a upravená. Povieme vám, ako na to

Keby štát osem rokov nemeškal so sceľovaním pôdy v katastroch obcí, naša ekonomika by bola ďalej. Podnikatelia by mali lepšie podmienky a ľudia usporiadané vlastníctvo k pôde. Viac sa o tom dozviete v stredajších HN.

Pozemkové úpravy sú zložité a trvajú roky. Majú spojiť drobné parcely, sprehľadniť vlastnícke vzťahy, a tak zlepšiť agropodmienky, biznis v lokalite či relax.
Veľké sceľovacie projekty však štát už roky brzdí. Menšie, čiže jednoduché pozemkové úpravy, situáciu zlepšujú len pomaly.

Ako postupovať pri sceľovaní pozemkov
Existujú dva druhy pozemkových úprav – sceľovania. Jednoduché pozemkové úpravy sa robia na menšej výmere ako je kataster obce. Vyplývajú z práva vlastníkov pôdy, obce či kraja navrhovať jej nové usporiadanie. Náklady hradí ten, kto o scelenie požiadal. Druhý typ úprav – komplexné, sa robia v celom katastrálnom území obce. Nariaďuje ich štát, no iniciovať ich môžu aj vlastníci pozemkov a obce.

Kedy začať
So sceľovaním musia súhlasiť vlastníci najmenej polovičnej výmery pozemkov, ktoré tvoria projekt pozemkových úprav. Samotné povolenie realizovať projekt však musia odsúhlasiť majitelia aspoň dvoch tretín výmery pozemkov. Časť vlastníkov sa tak musí podrobiť rozhodnutiu väčšiny.

Čítajte stredajšiu prílohu HN  –  HN EXPERT.  Tam bude o téme oveľa viac. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.