03.10.2017, 00:00

Justícia hľadá historický počet kandidátov na talár

Predsedníčka Súdnej rady Lenka Praženková vyhlásila výberové konanie na koniec novembra.

Justícia hľadá historický počet kandidátov na talár
Zdroj: Reuters

Slovensko nikdy v histórii nehľadalo taký veľký počet prípadných sudcov. Za 125 hľadaných mien, čo je takmer 10 percent z momentálneho počtu všetkých sudcov, môže novela sudcovských zákonov. Ministerka Lucia Žitňanská ňou prekopala výberové konania.


Zmenu zdôvodnila najmä nedostatkom efektivity a rýchlosti vo výbere osôb v talári. Momentálne totiž obsadenie jedného miesta trvá približne rok. Zodpovedné sú aj nedávno zavedené previerky sudcov, ktoré celý proces ešte spomalili. Systém teda môže za to, že je každoročne približne sto sudcovských miest neobsadených. Predsedníčka Súdnej rady Lenka Praženková, ktorej novela zverila vyhlasovanie výberových konaní, ich teraz naraz hľadá ešte viac. Výber sa bude konať na krajovom princípe, a to v jeden deň vo všetkých ôsmich krajoch súčasne. Praženková termín určila na 27. november. Celý proces následne vygeneruje databázu 125 kandidátov na funkciu, ktorí prejdú potrebnými previerkami a vzdelávaním. Potom budú pripravení nastúpiť na uvoľnené miesta na súdoch.


Kvôli dôchodkovému veku
Na čísle 125 sa Praženková dohodla spoločne so Žitňanskou a predsedami jednotlivých krajských súdov. Pre obvod Košického kraja sa napríklad bude hľadať až 25 sudcov, pre Bratislavu 20. Najmenej osôb na rozhodovanie sa vyberie pre Trenčín a Trnavu – len 10. Podľa hovorcu rezortu spravodlivosti Petra Bublu bralo ministerstvo do úvahy najmä počet sudcov, ktorí budú v budúcom

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.