08.10.2017, 21:40

Kúpna zmluva na byt? Aj malá chyba vás môže dostať do veľkého rizika

Predstavte si, že sa s niekým dohodnete na predaji bytu. Nie vždy to musí dopadnúť tak, že budete spokojní. Vzor kúpnej zmluvy a ďalšie detaily okolo nej prinášame v pondelkových HN.

Kúpna zmluva na byt? Aj malá chyba vás môže dostať do veľkého rizika

Predstavte si, že sa s niekým dohodnete na predaji bytu. Vzor zmluvy si vypracujete sami, lebo ste si ho stiahli z internetu a z vášho pohľadu nejde o žiadnu vedu. Na spoločne skoncipovanej zmluve ste detailne identifikovali obe zmluvné strany a pri predmete prevodu ste uviedli všetky potrebné údaje, teda riadili ste sa pokynmi, ako ste ich vyčítali zo zákona.

Do zmluvy ste zakomponovali napríklad aj fakt, že predávate byt so všetkým zariadením, pretože takýto postup nie je bežný - v zásade sa zvykne predávať len nehnuteľnosť bez vnútorného vybavenia. No a napokon ste si s kupcom podali ruky a papiere ste úspešne podpísali.
A potom - čakáte a čakáte, no peniaze od kupca za predanú nehnuteľnosť neprichádzajú. A napokon ani neprídu. Až vtedy zistíte, že pri zostavovaní kúpnej zmluvy ste na niečo zabudli. Drobnosť, ale v prípadoch, aký sme opísali, nadobúda novú dimenziu. Napríklad pre takéto prípady experti odporúčajú dávať do zmluvy aj taký detail, ako je možnosť odstúpiť od dohody pre prípad nezaplatenia kúpnej ceny riadne a včas.
Podobných opomenutých detailov však môže byť aj viac. Práve preto prinášame v pondelkovej prílohe HN Podnikanie vzorovú zmluvu s podrobným návodom vyplnenia, ako aj rady a odporúčania advokátov a notárov, ako k nej pristupovať.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.