24.10.2017, 19:48

Väčšina poľnohospodárov farmárči na cudzom, pôdu nevlastnia. To sa má revolučne zmeniť

Viete, ako sa má zmeniť situácia v nájmoch poľnohospodárskej a lesnej pôdy? O prevratných novinkách sa dočítate v stredajšej prílohe HN Expert.

Väčšina poľnohospodárov farmárči na cudzom, pôdu nevlastnia. To sa má revolučne zmeniť

Najdôležitejším bodom novely zákona o nájme poľnohospodárskej pôdy je upustenie od dlhodobo praktizovaného pravidla. Ide o automatické predlžovanie obdobia nájmu na rovnako dlhý čas, ako trval predchádzajúci nájom. Znamená to, že vlastníci pozemkov by sa k nim nedostali skôr než o 50 rokov. Dôvodom je to, že pri prenájme na dobu určitú je jeho maximum až neuveriteľných 25 rokov. Ak teda vlastník pôdy zabudne dať nájomcovi výpoveď, jeho nájom prakticky na „cudzej" pôde sa automaticky obnovuje. Dookola.

Od mája 2018 sa takáto prax stopne a prestáva platiť. Lehota maximálneho prenájmu bude po novom, teda po vstupe novely zákona do účinnosti, už len 15 rokov. Takže prenájom sa nebude môcť automaticky opakovať.

Výrazne sa tak skráti pre majiteľa pozemku čakanie na možnosť prevziať si ho späť a – trebárs – naložiť so svojou parcelou inak a s iným nájomcom. Novinkou je aj určenie päťročnej výpovednej lehoty.

Nájomcovi takáto lehota, naopak, dostatočne umožní dobrú návratnosť jeho investície, ak sa vlastník, na ktorého roli nájomca hospodári, rozhodne ich nájomný vzťah ukončiť.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.