StoryEditor

Podnikatelia, za nesprávne účtovníctvo vám môžu zrušiť živnosť. Toto sa zmení

05.11.2017, 13:29
Autor:
(zk)(zk)
Ak podnikáte, od nového roka 2018 si budete musieť vyčleniť extra miesto na archivovanie dokumentov. Nové povinnosti zavádza novela zákona o účtovníctve. Viac sa dozviete už v pondelok (6.11.) v prílohe Podnikanie Hospodárskych novín.

Po novom sa predlžuje povinná archivácia dokladov z piatich na desať rokov a môžu vás potrestať za opakované porušenia zrušením živnostenského oprávnenia.

Pozor na archivovanie dokladov, aj spätne      

Predlžovanie archivačnej lehoty účtovných dokladov a účtovných kníh súvisí podľa Márie Samekovej zo Slovenskej komory daňových poradcov s akčným plánom boja proti podvodom. „Neznamená to však vo všeobecnosti automatické predĺženie lehoty na daňovú kontrolu. Lehoty na vyrubenie dane alebo jej rozdielu oproti daňovému priznaniu sú upravené v daňovom poriadku. Po novele zákona o účtovníctve sa zjednotí prax, všetky účtovné jednotky budú musieť uchovávať všetky účtovné doklady počas desiacich rokov.“

Za závažné porušenie až zrušenie živnosti

Dôležitou zmenou je aj zavedenie inštitútu osobitne závažného porušenia zákona o účtovníctve. Firmy môžu byť podľa Márie Samekovej napríklad potrestané napríklad vtedy, ak si nevedú účtovníctvo, nezostavujú si účtovnú závierku alebo vykonávajú účtovné zápisy mimo účtovných kníh. „Daňový úrad pri opakovanom zistení spáchania takéhoto správneho deliktu uloží pokutu až do troch miliónov eur a zároveň môže podať podnet na zrušenie živnostenského oprávnenia.“ Týka sa to porušení zákona spáchaných po 31. decembri 2017.

V prílohe Podnikanie si tiež prečítate:  

  • Ako vám nová legislatíva vám od januára 2018 zvýši náklady. 
  • Prehľad najdôležitejších účtovných zmien, ktoré vás neminú.
  • Rady, na čo myslieť pri účtovníctve dnes - do konca roka a po novo​m.

menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
30. september 2023 11:31