20.11.2017, 00:00

Úradmi majú „lietať“ e-papiere, nie ľudia

Štát sa púšťa do boja s papierovaním. Úradníci by už bežných ľudí, ale ani podnikateľov nemali preháňať kvôli chýbajúcim dokladom.

Úradmi majú „lietať“ e-papiere, nie ľudia
Zdroj: Dreamstime

Zmeniť 48 zákonov a odstrániť z nich mnohé pasáže s prebujnenými administratívnymi povinnosťami pre firmy i bežných ľudí sa rozhodla už prvá vláda Roberta Fica. Vtedajší minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek to chcel zvládnuť do roku 2012. Nepodarilo sa mu to. V analýze legislatívy a následnom znížení administratívy nebol úspešný ani kabinet Ivety Radičovej.

Úradníkom pomôžu registre
Teraz sa znova do boja s častým behaním po úradoch kvôli rôznym potvrdeniam a výpisom pustil podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini. Už nechce zmeniť 48 zákonov ako jeho predchodcovia, ale až o sto viac. A okrem nich aj ďalších okolo 70 vyhlášok, nariadení a opatrení vlády. Úradmi by tak mali viac začať obiehať e-papiere ako ľudia, ktorí zatiaľ prácne zháňajú rôzne doklady a na iné úrady ich musia zasa priniesť.

Tomu by už mal byť koniec. Úradníci si údaje budú musieť vytiahnuť z databáz a nežiadať ich od podnikateľov a ostatných občanov. Úrady však ešte celkom elektronicky prepojené nie sú, nemôžu si navzájom zasielať všetky potrebné dokumenty. Viaceré registre už ale fungujú a štátna správa z nich čerpá potrebné informácie. „Novela zákona o správnom konaní má za úlohu zakázať úradom a verejným inštitúciám, aby už nikdy nežiadali od ľudí a firiem výpisy z obchodného registra, listu vlastníctva, zo živnostenského registra a

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.