12.12.2017, 00:00

Zdanenie dividend treba dobre zvážiť

Kto a kedy musí podiely na ziskoch zdaniť a kedy z nich stačí odviesť len zdravotné poistenie.

Zdanenie dividend treba dobre zvážiť
Zdroj: Dreamstime

Kto a kedy musí podiely na ziskoch zdaniť a kedy z nich stačí odviesť len zdravotné poistenie. V ktorých rokoch nastali zásadné úpravy v zákonoch v tejto oblasti. Tieto otázky a tiež to, ako závisí vyplácanie dividend od účtovného obdobia ich vzniku, vysvetlia odborníci.

Odpovedá Peter Pašek, Managing Director spoločnosti Accace
1.
Dividendy 2004 až 2016 verzus 2018
Problematika dividend je rozsiahla a komplikovaná a navyše sa pri nich stále menia zákony. Najnovšie pravidlá zaviedla úprava platná od januára 2017. Čo by ste poradili ako základné pravidlo pri ich vyplácaní?

Pri vyplácaní dividend fyzickým osobám je stále dôležité rozlišovať, na aké účtovné obdobia sa vzťahujú. V prípade dividend za roky 2004 až 2016 stále platí, že u fyzických osôb nie sú predmetom dane, teda nebudú sa ďalej zdaňovať, a to ani za predpokladu, že sa vyplatia až v roku 2018. Treba však upozorniť, že dividendy za roky 2011 až 2016 stále podliehajú zdravotnému poisteniu, a to aj v prípade, ak sa vyplatia v rokoch 2017 a 2018, respektíve neskôr.2.
Pravidlá za rok 2017
Aká je prax pri vyplatení dividend v roku 2017?

Čo sa týka rokov 2017 a neskôr, dividendy vyplatené fyzickým osobám, ak sú vyplatené slovenským daňovým rezidentom, budú podliehať sedempercentnej zrážkovej dani. Ak ich vypláca zahraničná osoba, budú predmetom osobitného základu dane pri sadzbe sedem percent, ak však pochádzajú z tzv. nezmluvných štátov, bude to pri sadzbe 35 percent. Ide o štáty, s ktorými Slovensko nemá uzavretú zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia, respektíve zmluvu o medzinárodnej výmene informácií týkajúcich sa daní.

3.
Pravidlá za rok 2018
Aká je prax vyplácania dividend, ale až v roku 2018?

Pri dividendách prijatých v roku 2018, ale dosiahnutých za roky 2003 a skôr, netreba zabudnúť na povinnosť ich zdanenia sadzbou sedem percent. Pozor však na zmenu. Od roku 2018 sa v zákone o dani z príjmov rozšíri definícia pojmu „dividenda“. Za „dividendu“ sa po novom bude považovať už aj príjem zo zníženia základného imania v časti, v akej bolo predtým toto imanie zvýšené zo zisku po zdanení, rovnako ako aj výplata z prostriedkov kapitálových fondov z tých príspevkov, ktoré boli

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.