23.12.2005, 00:00

"Ho-ho-hó!" Moje meno je Claus. Santa Claus

Historicky prvá snímka s ružovolícim dobráckym rozdávačom darčekov s názvom Santa Clause Filling Stockings, teda v preklade niečo podobné ako Santa Claus plní pančuchy, pochádza už z roku 1897. Keďže v tom čase nebol filmový priemysel príliš rozvinutý, hlavná postava v ňom len zlezie do domu cez komín, vloží hračky do pančúch a vráti sa rovnakou cestou späť...
V oveľa prepracovanejšej podobe sa Santa objavuje vo filme Zázrak v New Yorku, ktorého remaky sú známe aj u nás. K pôvodnej snímke z roku 1947 sa viaže zaujímavý dátum premiéry. Hlava štúdia Twentieth Century Fox Film Corporation, Darryl F. Zanuck, chcel film uviesť bez ohľadu na vianočnú tematiku do kín v máji, pretože vtedy býva vyššia návštevnosť. Keďže sa mu nikto neodvážil oponovať, reklamní manažéri urobili kampaň, ktorá snímku síce spropagovala, no všemožne sa snažila potlačiť fakt, že ide o vianočný film.

Hororové Vianoce
Začiatok netradičného chápania postavy veselého starca prináša už v roku 1984 režisér Charles E. Sellier Jr. vo filme Silent Night, Deadly Night (1984), ktorý necháva rodičov malého chlapca zabiť zlodejmi v obleku Santa Clausa. Po detstve strávenom v sirotinci sa už dospelý hlavný hrdina dostáva k práci v malom obchodnom dome. Keď prídu Vianoce, musí pracovať v Santovom kostýme, a spomienky v ňom prebudia vražedné šialenstvo... Paradoxne motív šťastného a šťastie prinášajúceho Santa Clausa využili nejedni tvorcovia hororu. Napríklad majster vizuálne pôsobivých filmov, Tim Burton (režisér filmu Charlie a továreň na čokoládu), zaštítil svojím menom neobvyklý muzikálový projekt Henry Selicka Predvianočná nočná mora z roku 1993, v ktorom vynikol úžasný mix Halloweenu a Vianoc. Kostlivci a iné strašidelné postavy unesú Santu, a urobia si vianočné sviatky po svojom. Podobne je na tom aj zelený škriatok v podaní Jima Carreyho, ktorý pred piatimi rokmi exceloval v snímke Grinch. Postava s rovnakým menom sa tu snaží ukradnúť Vianoce obyvateľom žijúcim na snehovej vločke v pokojnom mestečku Ktoviekovo. To však nie je ani zďaleka to najhoršie, na Santu si brúsili zuby aj tvorcovia kultového seriálu South Park, Trey Parker a Matt Stone, ktorí ho nechali urputne bojovať za najdôležitejšiu vec na svete. Komu vlastne patria Vianoce v úvodnej epizóde s veľavravným názvom Ježiš vs. Santa? Obaja protivníci sa však napokon dohodnú a diel sa končí ako obvykle, Kennyho smrťou.

Perinbaba nie je Santa Claus
Hoci k vianočným sviatkom neodmysliteľne patrí množstvo filmov, v máloktorom sa reálna postava Santa Clausa skutočne objaví. V našich zemepisných šírkach sa jeho fenomén vo filme -- na rozdiel od Spojených štátov -- až tak celkom neujal. Najznámejšie filmy, ktoré sa objavujú každý rok na televíznych obrazovkách, sú Perinbaba či Tri oriešky pre Popolušku, a tie rozhodne neobsahujú ani stopové prvky bradatého deda s obľúbenou hláškou "Ho-ho-hoo!" na perách. Bez povšimnutia nemožno obísť ani fakt, že z komerčného hľadiska sú celosvetovo najúspešnejšie vianočné filmy bez Santa Clausa. Takými sú napríklad prvé dva diely série Sám doma, v ktorých ho zastúpil a zopár zranení neodbytným zlodejom nadelí malý Kevin. Taktiež prvá dvojica Smrtonosných pascí sa odohráva práve počas vianočných sviatkov, a opäť bez muža so sobím záprahom. Namiesto neho je tu neohrozený policajt John McClane alias Bruce Willis, ktorý obdarúva divákov štedrovečernou nádielkou mŕtvych kriminálnikov.

Utekajme, ide pani Clausová!
Z toho jasne vyplýva, že ak chce mať vianočný film úspech, musia v ňom byť deti a drsná hlavná postava. Preto sa medzi poslednými prírastkami do takto zaraditeľnej kinematografie radí absolútny výkvet medzi červeno-bielymi postavami -- film Santa je úchyl! (2003) s večne opitým a vulgárnym Billy Bobom Thorntonom v hlavnej úlohe. Cynika s cigaretou v ústach a fľaškou whisky v ruke, ktorý balí nejednu prostitútku, spája naozaj len biela brada. A aj tá nakrivo položená...
Neboli by to Američania, keby sa im nepodarilo zo známej snímky Santa Claus vypestovať úspešnú filmovú sériu, tzv. franchise. Samozrejme, že si ho prispôsobili svojmu naturelu a z hlavnej postavy vytvorili nešikovného chlapíka, ktorého vynikajúco stvárnil Tim Allen, u nás známy najmä zo sitcomu Majster Tim. Po prvý raz sa do úlohy Santu prevtelil v roku 1994, keď ten pôvodný rezignoval na svoju funkciu pádom zo strechy svojho domu. Allenova postava sa snaží zachrániť nielen Vianoce, ale aj rúcajúci sa vzťah so synom, preto si oblečie Santov kostým. A takmer okamžite začne mutovať do jeho podoby, podstatne sa rozšíri v bokoch a narastie mu brada. Film získal zo zvláštnych dôvodov slušný komerčný ohlas, a preto sa po pokračovaní Santa Claus 2 z roku 2002 chystá tretí diel už na budúci rok. A možno príde aj pani Clausová...

... a iné podoby
Postava Santa Clausa občas prehovorí aj na projekcii Polárneho expresu hlasom Toma Hanksa alebo pomôže vychovať človeka medzi svojimi elfími pomocníkmi, ako sa stalo v jednom z najúspešnejších filmov roka 2003, Elf. Ak aj nechcete vidieť tento príbeh, ktorý v amerických kinách zarobil viac než tretí Terminátor, komediálna one man show Willa Ferrella stojí za to. A možno vás presvedčí o tom, že Santa naozaj existuje.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.