StoryEditor

Ako sa zbaviť "rozkvitnutého" nosa

06.02.2006, 23:00


Dobroslava Medvecová

Drobučké bolestivé vyrážky, nepríjemné vriedky na tvári, krku, prípadne na chrbáte dospievajúcich i dospelých. Čo to znamená, kde hľadať príčiny, čo sa s tým dá robiť?
"Môže ísť o dve odlišné ochorenia so svojimi špecifickými prejavmi. V prvom prípade sú to známe akne vulgaris -- povrchový zápal kože s klasickými prejavmi, keď uhry, husté mazové zátky, zapchávajú vývod mazových žliaz a zapália sa. Tak môžu vzniknúť aj hnisavé vyrážky. Tento hnisavý zápal kože má svoju vekovú predispozíciu v období puberty a dospievania. U dievčat s nástupom okolo 10 --12 rokov, u chlapcov trocha neskôr. Druhým ochorením, ktoré spôsobuje "kvitnutie" nosa, je rosacea. Vyskytuje sa v dospelosti, okolo 40 rokov. Postihuje rovnako ženy i mužov," povedala na úvod MUDr. Škutilová, odborná lekárka súkromnej kožnej ambulancie Nemocnice v Podunajských Biskupiciach

Liečba je zložitá
Základom rosacey, ktoré sa v odbornej literatúre nazýva vasoneuróza, sú viditeľne rozšírené začervenané drobné cievočky na tvári, najčastejšie v oblasti nosa a priľahlých častí (vonkajšie krídla nosa a na lícach), ktoré sa komplikujú až do hnisavých prejavov. Prvým príznakom je prechodné začervenanie drobných častí na nose a v strede tváre. Pri progresii sa objavia už aj zápalové prejavy -- malé drobné vyvýšeninky (vyrážky bez hnisu), ktoré sa časom menia na zahnisané vyrážky. Môžu prejsť až do štádia, keď sa zväčšujú mazové žľazy a mení sa aj kožný reliéf nosa. Zostáva trvalo červený so škaredým hrboľatým povrchom, čo pôsobí veľmi rušivo pre jeho nositeľa.
Čo spôsobuje toto ochorenie? "Nežijeme predsa v sterilnom prostredí. Bežná bakteriálna infekcia (stafylokokus), ktorá je na každej koži, obyčajne nevyvoláva žiadne ťažkosti. Ale v pokožke, ktorá má istú predispozíciu a jej precitlivenosť je vyššia, si infekcia nájde svoju živnú pôdu. Pri neliečenom priebehu sa hnisavé vyrážky z tváre môžu preniesť postupne aj na prednú časť hrudníka," povedala MUDr. Škutilová. Dodala, že pri vzniku rosacey zohrávajú určitú rolu chronické infekty, keď má pacient súčasne aj iné ochorenie, napr. aj zápal žalúdočnej sliznice spôsobený baktériou helikobakter pylori, poruchy trávenia a s tým súvisiace poruchy prekrvenia na tvári. Obe treba liečiť odrazu. Liečebný proces je však zložitý. Pacient s týmto ochorením by mal obmedziť koreniny, konzumáciu horúcich jedál a alkoholu, nevystavovať sa atakom zlého počasia, zvlášť striedaniu chladu a tepla, a nemal by navštevovať saunu.

"Vytláčanie" nepomôže
Červený nos vraj prezradí alkoholika. "Rosaceu nemajú len alkoholici," odvetila MUDr. Škutilová. "Červený nos sa spája s týmto ochorením preto, že alkohol rozširuje cievy a tým aj cievnu kresbu na tvári. Ak má pacient predpoklady na také ochorenie a má na tvári poruchovo usporiadané cievy, no alkoholu sa bude vyhýbať, jeho kožný nález je možné udržať v medziach normy. Žiaľ, je to jedna z negatívnych daností pacienta." Rosaceu však môže vyprovokovať stres, problémy v práci i rodine, vnútorná rozháranosť či užívanie určitých liekov.
Terapia. "Ak sú vyrážky na nose iba v štádiu začervenania, môžu sa ošetriť krycím krémom alebo lokálnym antibiotikom. V tomto štádiu nie je vhodné robiť žiadne násilné výkony ("vytláčať") a dostať von obsah vyrážky, ktorá ešte nie je dozretá. Nešetrným zaobchádzaním by mohlo dôjsť ku komplikovanému hojeniu a neskoršiemu zlému kozmetickému nálezu. Ak je vyrážka vyzretá a hnis viditeľný, nenásilne sa vypustí, následne ošetrí a dezinfikuje. S manipuláciou vyrážok, zvlášť v oblasti úst, očí a nosných vchodov, musíme byť mimoriadne opatrní, lebo rozšírená infekcia môže (v krajnom prípade) spôsobiť i zápal mozgových blán," dodáva dr. Škutilová. Istým riešením, ako sa v začiatočnom štádiu zbaviť výraznej cievnej kresby na tvári, je ošetrenie laserom v špeciálnych lekársko-kozmetických centrách.

menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
22. november 2024 05:25