26.10.2021, 09:56

Nová hodnota pri valorizácii dôchodkov

Najviac naliehavé noviny ohľadom dôchodkov je zmena výpočtu každoročného zvýšenia penzii pre seniorov. Taktiež sa 13. dôchodok vyplatí o mesiac skôr, čo pre mnohých znamená bohatšie Vianočné sviatky. No stále čakáme aj na výsledky medzirezortného pripomienkového konania ohľadom dôchodkovej reformy.

Nová hodnota pri valorizácii dôchodkov
Zdroj: Zdroj: Dreamstime

Odpovede pripravené v spolupráci so Sociálnou poisťovňou

1. Dôchodcovská inflácia

Ako sa budú zvyšovať dôchodky v roku 2022? Nastala nejaká zmena?

Tento rok sa končí systém založený na garancii minimálnej sumy zvyšovania dôchodkov. Nahradzuje ho zvyšovanie všetkých dôchodkov výlučne percentuálne, podľa výšky takzvanej dôchodcovskej inflácie tak ako ju oznámi Štatistický úrad SR. Stále platí, že dôchodcovia o zvýšenie dôchodku nemusia žiadať. Každému sa zvýši dôchodok individuálne okrem minimálneho dôchodku, pri ňom sa valorizuje pôvodne vyplácaný starobný dôchodok pred jeho zvýšením na minimálny dôchodok.

2. Valorizácia

S akým prilepšením teda môžu dôchodci počítať?

Podľa oznámenia Štatistického úradu Slovenskej republiky sa index spotrebiteľských cien za domácnosti dôchodcov medziročne zvýšil o 1,3 percenta. Od 1. januára 2022 sa tak budú dôchodkové dávky automaticky zvyšovať o 1,3 percenta. Tak to určuje platný zákon o sociálnom poistení.

3. Automatické pripísanie

Kedy sa penzistom pripíše nová suma na účet? Musia o zvýšenie požiadať?

Sociálna poisťovňa o valorizácii rozhoduje automaticky. Dôchodcovia dostanú dôchodok zvýšený tak ako vždy v januárových výplatných termínoch spolu s rozhodnutím o zvýšení dôchodkovej dávky. Súčasne s tým dostanú aj doplatok od 1. januára 2022 do termínu splatnosti ich dôchodku v januári 2022.

4. Trinásty dôchodok

Aj tento rok dostanú penzisti prilepšenie tentoraz už v novembri. Ako zistia koľko dostanú?

Kalkulačka na výpočet 13. dôchodku je zverejnená na webovej stránke Sociálnej poisťovne. Jej použitie je jednoduché. Dôchodca do nej vpíše sumu dôchodku, respektíve jednotlivých dôchodkov, ktoré poberá. Po kliknutí na políčko Vypočítať ihneď zistí v akej výške dostane príspevok. Maximálna suma 13. dôchodku v roku 2021 bude 300 eur a dostanú ju tí dôchodcovia, ktorí majú dôchodok v sume 218,06 eur a nižšej. Poberateľom dôchodku v rozpätí od 218,07 eur do 912,50 eur sa 13. dôchodok bude znižovať až do minimálnej sumy 50,01 eur. Najnižší 13. dôchodok 50 eur dostanú dôchodcovia, ktorí majú dôchodok 912,51 eur a vyšší. Kalkulačka umožňuje zápis aj v inej mene ako euro, pričom zabezpečí prepočet danej meny. O tento dôchodok netreba žiadať.

5. Penzia z cudziny

Akým spôsobom sa prepočíta suma, ktorú dôchodca dostáva napríklad z Českšj republiky?

Na

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.