28.02.2005, 00:00

Ropa prekonala 52-dolárovú hranicu

Na svetových komoditných burzách investori zaznamenali skrátený obchodný týždeň, pretože minulý pondelok boli trhy v USA zatvorené z dôvodu štátneho sviatku. Po otvorení búrz v utorok sa obchodovanie na trhu s ropou v New Yorku rozhýbalo. Investori boli svedkami volatilných seáns s výkyvmi ceny oboma smermi. Hneď v utorok ropa predviedla svoju typickú seansu v širokom 2,6-bodovom pásme, čo predstavuje rozdiel medzi denným maximom a minimom 2 600 dolárov na jeden futures kontrakt. Cena ropy na newyorskom NYMEX-e prudko vzrástla nad 51 dolárov za barel na najvyššiu úroveň za posledné takmer štyri mesiace. Pod vplyvom chladného počasia v USA sa očakáva silný dopyt po vykurovacom oleji, čo tlačí nahor ceny. Aprílový futures kontrakt otvoril na 49,85 dolára za barel, čo bolo len 5 tikov nad denným dnom. Od neho sa cena odrazila a vydala sa na prudký vzostup smerom hore. Denné maximum sa zastavilo na cene 51,7 dolára a trh uzatvoril turbulentný deň na úrovni 51,42 dolára za barel. Posilňovanie čierneho zlata sa zastavilo v stredu pod vplyvom vyjadrení prezidenta OPEC-u, ktorý sa vyjadril, že kartel urobí všetko pre to, aby stabilizoval trh. To môže znamenať aj zvýšenie produkcie. Ropa mierne stratila, ale denný strop ležal len 0,1 bodu pod utorkovým maximom. Seansa prebiehala v relatívne pokojnej atmosfére. Vo štvrtok sa trhy znova rozhýbali. Ropa sa po začatí amerického obchodovania posilnila na nové štvormesačné maximum tesne pod úroveň 52 dolárov za barel. Po zverejnení správy o náraste zásob ropy a benzínu v Spojených štátoch sa čierne zlato prudko oslabilo o jeden dolár. Pokles cien investori využili na nové nákupy, keďže sa v najbližšom týždni očakáva ochladenie v USA a v Európe. Pod vplyvom týchto správ sa cena ropy opäť vrátila k 52 dolárov za barel a bez problémov ju prekonala. Rast sa zastavil na cene 52,05 dolára, odkiaľ sa v závere obchodovania oslabila na zatváraciu úroveň 51,39 dolára za barel. V piatok sa trh s ropou upokojil a seansa prebehla bez prudkých zvratov.
Ďalšou stúpajúcom komoditou bola sója a jej príbuzné trhy so sójovým olejom a šrotom. Sója sa od začiatku februára posilnila o viac ako 88 bodov, čo znamená zisk pre investorov s nakúpenými kontraktmi vo výške 4 400 dolárov na jeden futures kontrakt. Zdá sa, že tento trh, podobne ako ostatné obilniny, sa odpútal od svojich kontraktných miním a vydal sa vzostupným trendom. Sóji pomáha slabý dolár, veľké nákupy zo strany komoditných fondov a suché počasie v Brazílii, ktorá je druhým najväčším producentom tejto komodity na svete.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.