04.11.2021, 14:30

Chystáte sa k odbornému lekárovi? Zistite, za čo určite nemusíte platiť

Mal by lekár všetky typy vyšetrenia či zákroky, ktoré sú spoplatnené, vopred oznámiť pacientovi? A na aké typy vyšetrenia vlastne máme na základe platnej legislatívy právo bez toho, že by sme museli siahnuť do svojej peňaženky? Odpovede prinášajú kompetentní.

Chystáte sa k odbornému lekárovi? Zistite, za čo určite nemusíte platiť
Zdroj: Dreamstime

Odpovede pripravené v spolupráci so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou

1. Práva poistenca

Aká je aktuálna situácia, čo sa týka úhrady za poskytnutú zdravotnú starostlivosť na základe verejného zdravotného poistenia?

Poistenec má právo na úhradu zdravotnej starostlivosti na základe verejného zdravotného poistenia v rozsahu ustanovenom osobitným predpisom. Pacient, ktorý nezaplatil príslušnej zdravotnej poisťovni preddavok na poistné za tri mesiace v príslušnom kalendárnom roku, nedoplatok za poistné alebo úhradu za zdravotnú starostlivosť, ak sa mu poskytla preukázateľne v dôsledku porušenia liečebného režimu alebo užitia alkoholu alebo inej návykovej látky, má právo len na úhradu neodkladnej zdravotnej starostlivosti. Poistenec, ktorý nepodal prihlášku, má taktiež právo len na úhradu neodkladnej starostlivosti.

2. Bez zmluvy

Má nárok poistenec na poskytnutie neodkladnej starostlivosti poskytovateľom zdravotnej starostlivosti aj vtedy, ak príslušná zdravotná poisťovňa s ním nemá uzatvorenú zmluvu o poskytovaní zdravotnej starostlivosti?

Áno, má aj v takomto prípade. Okrem toho má poistenec právo podieľať sa aj na kontrole poskytnutej zdravotnej starostlivosti.

3. Zdravotná starostlivosť

Čo všetko uhrádza Všeobecná zdravotná poisťovňa svojim klientom?

V zmysle zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti uhrádzanej na základe verejného zdravotného poistenia našim poistencom hradíme všetky druhy zdravotnej starostlivosti – ústavnú zdravotnú starostlivosť, primárnu ambulantnú starostlivosť vrátane stomatológie, preventívne prehliadky a lekársku službu prvej pomoci. Okrem toho aj odbornú starostlivosť so všetkými náročnými vyšetreniami, či dopravnú zdravotnú a leteckú záchrannú službu. Hradíme i kúpeľnú liečbu na predvolanie pre deti a dospelých a špecializovanú liečbu v zahraničí, ak takú neposkytujú slovenské zdravotnícke zariadenia. V zmysle zákona uhrádzame svojim poistencom ešte lieky, očkovacie látky, dietetické potraviny a zdravotnícke pomôcky.

4. Rôznorodé výhody

Koľko výhod poskytujete pre celú rodinu?

Viac ako 2 500 výhod. Všeobecná zdravotná poisťovňa uhrádza aj liečbu mimoriadne nákladných ochorení. V odôvodnených prípadoch uhrádza aj unikátne zdravotné výkony alebo iné nákladné operácie. Na liečbu mimoriadne nákladných ochorení a na unikátne zdravotné výkony a operácie, ktoré sú finančne, medicínsky i organizačne náročné, no pre poistencov nevyhnutné, vynakladáme nemalé finančné prostriedky. Patria sem transplantácie kostnej drene, obličiek, pečene, rohoviek, operácie srdca, inovatívne operačné zákroky, náročné diagnostické vyšetrenia.

5. Nároky pacientov

Na čo všetko majú pacienti pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti právo?

Napríklad na poskytovanie zdravotnej starostlivosti v súlade so zásadou rovnakého zaobchádzania, ako aj na výber poskytovateľa zdravotnej starostlivosti. Toto právo sa n

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.