12.11.2021, 16:40

Pripravte sa na nový daňovo-odvodový systém

Každá vláda doteraz chcela zlepšiť daňovo-odvodový systém, najmä znížiť finančné zaťaženie ľudí, zjednodušiť ho a zároveň znížiť pre ľudí byrokraciu. Ako sa to darí súčasnému kabinetu? A čo plánujú príslušné rezorty? Na to odpovedajú kompetentní.

Pripravte sa na nový daňovo-odvodový systém
Zdroj: Dreamstime

Výšku sociálnych aj zdravotných odvodov, ako aj ich legislatívne nastavenia, zmeny a úpravy majú prioritne na starosti rezorty sociálnych vecí a rodiny a zdravotníctva. Ministerstvo financií pripravuje aktuálne návrhy zmien v systéme daní a odvodov, ktoré budú zahrnuté do pripravovanej daňovo-odvodovej reformy. Jej návrh plánuje rezort predstaviť v najbližších dňoch. Následky avizovaných zmien v prípade ich schválenia parlamentom však ešte nepocítime v budúcom roku. Niektoré už schválené zmeny však vstúpia do platnosti už od januára 2022.

Prázdnejšie peňaženky

Pandémia nepochybne spôsobila podľa Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení hlboký prepad ekonomiky, ktorého dôsledky majú výrazný vplyv nielen na zamestnávateľov a zamestnancov, ale aj na verejné financie.

Jednou z avizovaných kľúčových reforiem je aj daňovo-odvodová reforma, kde považuje asociácia za potrebné zjednodušiť celý systém, zjednotiť a znížiť jednotlivé sadzby a odstrániť rôzne výnimky. Môže to priniesť vyšší výber daní a odvodov do štátneho rozpočtu. „Súčasné nastavenie zároveň brzdí ekonomický rast,“ dodáva hovorkyňa Asociácie zamestnávateľských zv

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.