16.11.2021, 13:02

Prerastajú vám konáre stromu od suseda? Môžete ich odstrániť, ale v správnom ročnom období

Ak vlastníte nejakú nehnuteľnosť okrem výhod spojených s vlastným bývaním súvisia aj povinnosti. Tými sú napríklad aj obmedzenia zabezpečujúce príjemné spolunažívanie susedov.

Prerastajú vám konáre stromu od suseda? Môžete ich odstrániť, ale v správnom ročnom období
Zdroj: Dreamstime

Každému človeku je uložená všeobecná povinnosť zdržať sa všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného alebo čím by vážne ohrozoval výkon jeho práv. K takémuto obťažovaniu či ohrozovaniu výkonu práv iného dochádza najčastejšie v takzvaných susedských vzťahoch, medzi vlastníkmi susediacich nehnuteľností. Nehnuteľnosťou je pozemok, dom, ale aj byt.

Miera tolerancie

Je samozrejmé, že do určitej primeranej miery je potrebné rušenie zo strany susedov akceptovať, napríklad občasná návšteva cez víkend vo večerných hodinách. Avšak pokiaľ sa niekto správa bezohľadne a primeranú mieru prekročí, je možné domáhať sa voči nemu ochrany. V individuálnych prí

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.