StoryEditor

Ako si nepokaziť prvé rande s novým partnerom

01.08.2006, 00:00

Čomu sa vyhnúť a na čo nezabudnúť?
-- Horúce popoludnie
, vy sedíte v kaviarni, viete, že po tomto stretnutí skončíte u vás doma. Pripravte si sviečky! Ich svetlo zjemňuje črty tváre, skrýva prípadné nedostatky a všetkému okolo dá romantické kúzlo. Pokiaľ ide o neho, vedzte, že si pomyslí, že ste nesmierne citlivá.
-- Vypnite večer mobil, zapnite odkazovač na telefóne. Koniec koncov, svet pôjde ďalej chvíľu aj bez vás. Nezabudnite, že on na vás upiera svoj mikroskop -- ako dlho telefonujete, o čom sa zhovárate, a ešte sa môže cítiť "odstavený". Ak budete odpovedať jednoslovne, bude vás podozrievať. Ak vás zavolajú z roboty, začne vás nenávidieť, lebo muži neznášajú "úspešné ženy".
-- Čo by to bol za večer bez hudby?! Rock však neprichádza do úvahy, techno už vôbec nie! Ale ani príliš sladká hudba, lebo tú muži príliš nemilujú. Pozor i na text, aby ste sa nedostali do nepríjemnej situácie. Spomeňte si len na francúzsky šansón, kde sa spieva "...bol som taký šťastný, keď som sa miloval desaťkrát za sebou".
-- Začínať rozhovor o politike je hazard. Mohli by ste sa pohádať alebo hneď na úvod zistiť, že má celkom iné názory ako vy. A to predsa v tejto chvíli nechcete, či áno?
-- Ste osamelá, priatelia vás nevzali na dovolenku, nikto vám nerozumie, nikto vás nemá rád? Ani tak mu zatiaľ o svojich problémoch nehovorte. Mohol by si položiť otázku, prečo by práve on vo vzťahu k vám mal byť výnimka.
-- Ďalšie zakázané témy: manželstvo, rodičovstvo, deti. Nezabúdajte, že sa pokúšate zapáliť iskru, nie podpáliť dom. Mohli by ste ho nadobro vystrašiť.
-- Nebolo by múdre ani zmeniť váš gauč na lavicu svedkov. Neklaďte mu naraz tisíc otázok. Koniec koncov, ak má trochu rozumu, dokázal by sa vymotať aj z tých najtesnejších otázok na telo. A hlupáka by ste predsa nechceli!
-- V kaviarni vám mlčky pozeral do očí a teraz trepe ostošesť? Buďte trpezlivá, počúvajte ho. Možno je to len jeho spôsob, ako sa zbaviť hanblivosti. Ak o sebe rozpráva samé pozitívne veci, chce sa vám ukázať v tom najlepšom svetle. O to predsa ide, však?
-- Nezapínajte televízor! Venujte všetku pozornosť jemu! Nezabúdajte, že na mužov má diaľkový ovládač magnetický účinok. Predstavte si, že by našiel rozhodujúci futbalový zápas a vy by ste museli počkať...
-- Pozorne si vyberte spodnú bielizeň a oblečte si to, v čom sa cítite dobre. O čom si myslíte, že to pôsobí provokujúco, senzuálne. Aj keby sa nakoniec nestalo nič, jedno pranie bielizeň vždy znesie, nech je akokoľvek drahá.
-- A keby k niečomu došlo... myslite na to vopred: nedávajte na seba nič, čo si treba sťahovať cez hlavu. Len si predstavte, ako vyzerajú vaše vlasy, keď ich zelektrizuje sveter!
-- Ak ste sa dostali až sem, v žiadnom prípade nie je čas, aby ste dôkladne poskladali svoju sukňu a blúzku odniesli na vešiak do predsiene, aby sa náhodou nepokrčila. Zničili by ste mágiu tejto chvíle. Ak vám viac záleží na skladaní šiat, niečo nie je v poriadku.
-- Rozpráva vám nežné slová, aké vám jeho predchodca nikdy nepovedal? Chváli vašu večeru, čo predchodca nikdy neurobil? Je krajší, svalnatejší, múdrejší ako jeho predchodca? Fajn, ale nehovorte mu to! Namiesto lichôtky by ste mu dali studenú sprchu. Porovnávanie muži neznášajú!
-- Chcete ho nadchnúť? Skúste to jemnou masážou. Je to najlepší spôsob, aby sa on stal stredom vášho vesmíru. Vaša iniciatíva bude preňho milým prekvapením.
-- Všetko sa podarilo, všetko je OK? Výborne, takže teraz ho zbytočne nezdržiavajte. Nežiadajte od neho sľuby večnej lásky, netrvajte na tom, aby ste si hneď dohodli ďalšie rande. Veď aj vy viete, že muži nemajú radi záväzky. Rozlúčte sa s ním bez zbytočných rečí a s úsmevom (poplakať si môžete aj neskôr). Ak ste sa mu páčili, určite zavolá. Možno už o dve hodiny!
______________________________________________

Pozornosť nadovšetko
Milé slovo, nečakaná správa, nezabudnutý darček... Drobné pozornosti ľuďom pomáhajú zachovať si harmonický vzťah.
BONBÓNY. Sú večnými partnermi lásky. Ak sa partner vracia s bonboniérou, dajte pozor, aby ste sa vyhli dvom chybám. Nevravte, že by ste radšej videli v jeho rukách kyticu kvetov, lebo práve držíte diétu a potom nezjedzte tajne všetky cukríky!
CENA. Nikdy sa nepýtajte na cenu daru! Je jedno, či je to kvet alebo diamant. Ak vám partner sám chce povedať, čo to stálo, dajte pozor. Okrem toho, že to vôbec nie je slušné, môže to znamenať aj čosi v štýle -- "Keďže som ti to daroval..." Ak si máte dar sama vybrať, najprv diskrétne zistite, koľko stojí.
KVETY. Tešte sa, nech budú akékoľvek. Aj keby to boli žlté tulipány. Vedzte, že mužov symbolika reči kvetov vôbec nezaujíma. Pre nich je kvet len kvetom.
NEHA. Držte sa na hranici dobrého vkusu. Keď sa ocitnete sami na lavičke v parku alebo na morskom pobreží, pozrite sa, či na okolí nie sú deti. Ani v spoločnosti sa nehodí, aby ste jeden druhému stále čosi šepkali do uška...
HUMOR. Zmysel pre humor je najlepší liek, a platí to aj o vzťahu. Treba preto vítať každú príležitosť, keď sa kríza vyrieši smiechom. Vyhýbajte sa však nemiestnemu a dvojzmyselnému humoru, ktorý útočí na partnerove chyby. Uraziť milovaného človeka v spoločnosti brutálnym vtipom je horšie než vylepiť mu zaucho.
ĎAKUJEM... Ďakujem, prosím, nech sa páči. Tieto slová sa zo vzťahu strácajú ako prvé. Ak ich však nenahradíme pohľadom, úsmevom, je zle. Zazeranie je posledná fáza a mrmlanie jej symptóm.
PENIAZE. Dnes sa už nekladie otázka, kto platí. Ženy pracujú a zarábajú a vychádzky do mesta sú príliš drahé. Raz by mal zaplatiť on, potom ona. Dokonca aj vtedy, ak sú manželia. Keď však partner trvá na tom, že zaplatí, treba súhlasiť, a to bez pocitu, že komusi čosi dlhujete.
LISTY. Voňavým listom na krásnom papieri už takmer odzvonilo. Je tu však elektronická pošta, ktorej výhodou je, že možno reagovať ihneď. Predstavte si, že príde do roboty, zapne si počítač a nájde si na ňom pár teplých slov! Príjemné? Aj slovíčko "prepáč!" vyzerá lepšie na bielom papieri než ako keď ho vyslovujú namosúrene zošpúlené pery...
BOZKY. Ak idete na rande, alebo "len" s manželkou na večeru, skúste sa vyhnúť jedlám s cibuľou, cesnakom a inými "pachmi". Dnes si bozky vymieňajú ešte aj priatelia. Na tie však žiarliť netreba.
REŠTAURÁCIA. Bontón velí, že on vchádza do reštaurácie prvý, nesadá si skôr ako partnerka a jej pridrží stoličku. Jedlo i víno objednáva on po tom, čo sa poradil s dámou. Nápoj dolieva z fľaše on bez toho, aby sa pýtal, či smie. Ten istý bontón však nedovolí, aby si partneri počas večere šepkali do uška a kŕmili sa navzájom zo svojich tanierov. Na čosi z toho môžete zabudnúť, nie však na všetko!
PRÍBUZNÍ. Kto nemá ani jedného príbuzného, ktorý by nebol nudný alebo netúžil schuti si zaohovárať? Jediný spôsob, ako ich neutralizovať, je neomieľať donekonečna partnerovi, akí sú jeho príbuzní odporní. Bol by zázrak, keby jedinú výnimku tvorili vaši príbuzní. Vari sú len oni tí najchápavejší, najslušnejší a najlepší?
ČAS. Zabudnúť na stretnutia a dohovory, to sú rozčarovania, slzy a nadávky. Keď sú v hre milostné stretnutia, presnosť je povinná. Keď stretnutie dohovárate, majte na mysli, že autobus milovanej osoby môže meškať a vaše auto môže skončiť v zápche. Ak by ste obaja prišli autom, spolu odíďte jeho autom! Vyhnete sa komentárom, aké sú ženy zlé vodičky a ako ich treba vylúčiť z premávky.

Ženské zbrane
Pánom tvorstva je vraj muž. Ak by to aj bola pravda, môžeme ho len poľutovať. Pozrime sa len, koľko zbraní má proti nemu jeho najväčšia rivalka, žena!
VÝSTRIH. V polovice minulého storočia vraj akási dáma v divadle vyrozprávala biskupovi príbeh o tom, aká je jej krinolína príliš široká a že zaberá priveľa miesta. Pripomenula, že krajčírky míňajú priveľa látky na sukne. Biskup odvetil, že je to pravda, lebo na sukne sa minie až toľko, že na prsiach už látka chýba... Kým nohy zostávali skryté pred zvedavými zrakmi až do dvadsiatych rokov tohto storočia, prsníky doslova vypadávali z veľkých výstrihov už celé minulé storočie! A to ešte aj v časoch tvrdého moralizovania, počas viktoriánskej éry, keď si dámy na miesto "chýbajúcej látky" kládli čipkované vreckovky.
NOHAVIČKY. Starí Rimania ich nenosili a zostali celí bez seba, keď získali Galíciu a zistili, že tu sa nohavičky nosia. Prešlo však mnoho storočí, kým sa nohavičky nezmenili na "coulotte" -- pravé bombardiaky, aké nosili dámy v polovici 19. storočia. S nohavicami po kolená, zapínaním vpredu a bohato zdobené čipkami. Na ne si obliekali košieľku, korzet, blúzu a rôzne spodné sukienky, takže vyzliecť sa bolo hotové umenie. Čo na to netrpezlivý pán tvorstva?
PODPRSENKA. Prvý exemplár sa na svete zjavil v roku 1914 a bol, prirodzene, francúzskym patentom. Odievali si ho však -- na košieľku! Aj tak však spĺňal svoju historickú úlohu, keď podpieral vädnúce prsníky.
DÁŽDNIK. Vymysleli ho na to, aby dámy chránil pred slnkom a až neskôr začal slúžiť aj ako ochrana pred dažďom. Jeho latinský názov -- umbraculum -- znamená "miesto v tieni". V 19. storočí sa dáždniky stali ozdobou a boli nesmierne drahé. Keď dáma chcela čosi pošepnúť pánovi, využívala dáždnik namiesto posunkovej reči. Rúčka obrátená k ramenu znamenala -- "nemôžeme sa stretnúť", naklonená na jednu stranu -- "nie som si istá vašimi citmi..."
KORZET. Dá sa prirovnať k brneniu rytierov. Spočiatku ho vyrábali z veľrybích kostí, neskôr z ocele. Pre krásku zo 16. storočia bol neodmysliteľnou súčasťou výstroje. Od konca 19. storočia sa výzor korzetu rapídne menil, prispôsoboval sa denným i večerným róbam dám. Funkcia však zostala: tvarovať a zdvíhať prsia, osie pásy a poriadne oblé boky. Nemyslelo sa iba na možnosť dýchania, vďaka čomu síce dámy zvodne odpadávali, ale boli zaznamenané aj prípady náhlych úmrtí.
VEJÁR. "Otvára sa to, zatvára sa to, zázračne sa to mihá medzi prstami, rovnomerne sa tým kýva," napísal francúzsky kronikár v roku 1843, keď mal za sebou večierok so španielskymi dámami. Tieto vzácne predmety z farebného papiera, čipiek, s vyrezávaných kostí, boli povinným doplnkom Španielok od 17. storočia. Na rozdiel od korzetu vejáre istý čas používali aj muži.
KLOBÚKY. Krátko zostrihnuté vlasy prišli do módy iba v posledných rokoch. Od fresiek v Pompejách až do prelomu nášho storočia mávali dámy na hlavách rôzne stuhy, čiapočky alebo klobúčiky. Takáto prikrývka hlavy patrila k bontónu a jej úlohou bolo nielen zdobiť hlavu samotnú, ale dávať bodku za dokonalou figúrou. V 17. a 18. storočí sa slušnej žene nepatrilo vyjsť na ulicu "len tak" a musela mať aj špeciálnu čiapočku "na konverzáciu"!
RUKAVICE. Jedného dňa bohyňa lásky, Afrodita, vstúpila do lesa nasledujúc krásneho Adonisa a tam zbadala Grácie, ktoré mali na rukách kúsky látky zdobené ružovými lupienkami. Tak sa vraj zrodil módny doplnok, rukavice. Neslúžia len ako ochrana pred chladom, ale aj ako doplnok ženskej výbavy. Vyjsť bez nich bolo rovnaké ako zjaviť sa na ulici bez šiat. Od konca minulého storočia nosievali ženy čipkované rukavice bez prstov, aby sa zvedavé oči mohli popásť na ich krásnych prsteňoch.
VRECKOVKA. Príslušníci súčasnej generácie, ktorí poznajú už len papierové hygienické vreckovky, si vôbec nedokážu predstaviť, že by vreckovka mohla slúžiť na všetko možné, okrem vysmrkania nosa! Podobne ako s dáždnikom, aj s vreckovkou sa dalo "rozprávať". Vreckovkovú etiku vymysleli tureckí sultáni -- keď v háreme prechádzali okolo vyvolenej dámy, spustili pred ňu svoju vreckovku. Začali to teda muži, aby sa to napokon obrátilo proti nim. Tak ako všetko ostatné!

Tibor Stolz

menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
22. november 2024 15:34