22.11.2021, 15:00

Hendikepovaní majú nárok na viaceré príspevky od štátu. Ktoré sú to?

Rezort práce navrhuje 16 zmien pri finančnej kompenzácii ťažko zdravotne postihnutých osôb. Ak zákon prejde, platiť bude od budúceho roka. Dnes sú stále nastavené tieto pravidlá.

Hendikepovaní majú nárok na viaceré príspevky od štátu. Ktoré sú to?
Zdroj: Dreamstime

1. Osobná asistencia

Podmienky: Príspevok sa poskytuje ťažko zdravotne postihnutej osobe, ktorá je podľa posudku odkázaná na osobnú asistenciu, ak sa asistencia vykonáva pri stanovených činnostiach alebo ak úrad práce vydá rozhodnutie o priznaní príspevku a to nadobudne právoplatnosť.

Výška príspevku: Počet hodín asistencie sa určuje na obdobie kalendárneho roka a je najviac 7 300 hodín ročne, pričom sadzba za jednu hodinu je 4,82 eura.

Povinnosti: Predložiť vyhotovenie zmluvy o výkone asistencie, oznámiť zánik právneho vzťahu o výkone asistencie a predložiť dodatok o zmene k zmluve o výkone starostlivosti do ôsmich dní, oznámiť zánik právneho vzťahu rovnako do ôsmich dní, predložiť výkaz o odpracovaných hodinách asistencie za každý kalendárny mesiac, predložiť potvrdenie o vyplatených odmenách asistentovi najneskôr do piateho dňa nasledujúceho kalendárneho mesiaca, do ôsmich dní nahlásiť zmeny v skutočnostiach rozhodujúcich na trvanie nároku, poskytnúť súčinnosť pri kontrole kvality a rozsahu asistencie.

2. Úprava pomôcky

Podmienky: Príspevok sa poskytuje osobe ŤZP, ktorá je podľa posudku odkázaná na pomôcku alebo úpravu pomôcky, ak sa neposkytuje ani nepožičiava na základe zdravotného poistenia s výnimkou druhého mechanického či elektrického vozíka a druhého načúvacieho aparátu, alebo ak úrad práce vydá rozhodnutie o priznaní príspevku a to nadobudne právoplatnosť.

Výška príspevku: Výška príspevku je najviac 8 630,42 eura.

Povinnosti: Osoba, ktorá poberá príspevok, si musí zakúpiť pomôcku, dať ju upraviť alebo absolvovať výcvik do troch mesiacov odo dňa jeho poskytnutia, predložiť potvrdenie o skutočnosti, že si nemôže dať opraviť pomôcku z dôvodu na strane osoby, ktorá vyrába, predáva alebo upravuje pomôcky, alebo vykonáva výcvik používania pomôcky, preukázať skutočnosti rozhodujúce na priznanie príspevku, p

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 83% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.