StoryEditor

Celebrity môžu na Filipínach nahradiť firmy

11.06.2007, 00:00

Agrobiznis, zdravotníctvo a wellness, informačné a komunikačné technológie, energetika, cestovný ruch. To je len časť oblastí, do ktorých by v budúcnosti Filipíny privítali väčší prílev investícií. Ázijská krajina sa netají tým, že by pre rozvoj spomínaných odvetví raz rada našla partnerov na európskom kontinente. Plánuje ich hľadať aj medzi slovenskými firmami.
Recipročné možnosti
Riaditeľka rozvojovej agentúry International Investment Promotions Group Celeste B. Ilagan sa domnieva, že pre slovenské firmy môže byť atraktívny nielen filipínsky trh s vyše 80 miliónmi obyvateľov, z ktorých je vyše 35 miliónov ľudí v produktívnom veku, ale aj viac ako 500-miliónový trh ASEAN (Združenia národov juhovýchodnej Ázie). Na ten vďaka strategickej polohe Filipín a nadviazaniu kontaktov s tamojšími podnikateľmi môžu preniknúť. Podľa Petra Brňa z ministerstva hospodárstva sa filipínskym podnikateľom, ktorí nadviažu spoluprácu s našimi spoločnosťami, zase otvára cesta nielen na slovenský trh s piatimi miliónmi obyvateľov, ale aj na veľký trh Európskej únie.
Spolupráca oboch krajín ešte neprerástla do budovania spoločných firiem alebo investícií, zatiaľ má len podobu obchodnej výmeny tovaru. Tá podľa údajov rezortu hospodárstva nie je príliš vysoká, ale v posledných rokoch dynamicky rastie. Zatiaľ čo v roku 2003 sa dal export zo Slovenska do Filipín vyčísliť len na niečo vyše 2 milióny eur, vlani už prekročil 38 miliónov. Stúpa i dovoz tovaru z Filipín na Slovensko. Podstatné však je, že sa minulý rok otočil pomer medzi vývozom a dovozom zo Slovenska v prospech nášho exportu. V rokoch 2003 až 2005 totiž malo Slovensko s Filipínami pasívnu obchodnú bilanciu.
Nevyužité šance
Brňo si myslí, že potenciál, ktorý pre vzájomnú spoluprácu obe krajiny majú, sa dosiaľ nevyužíval dostatočne. Pripisuje to aj tomu, že naša krajina na Filipínach nemá obchodného radcu, ktorý by tam hľadal možnosti a vytváral väčší priestor pre potenciálnych exportérov zo Slovenska. Podľa neho by mohlo vzájomné vzťahy zdynamizovať vymenovanie prezidenta Zväzu obchodu a cestovného ruchu SR Pavla Konštiaka za honorárneho konzula Filipín na Slovensku. Ten vidí priestor pre naše firmy na Filipínach napríklad v stavebníctve, budovaní dopravnej infraštruktúry, rozvoji telekomunikácií, ale aj na obrovských plochách poľnohospodársky dosiaľ nevyužitej pôdy.

Vzájomná obchodná výmena medzi Slovenskom a Filipínami (v mil. Eur)
 

2003

2004

2005

2006

Vývoz zo Slovenska na Filipíny 2,1 1,8 11,3 38,4
Dovoz z Filipín na Slovensko 10 16,6 22,5 26,4
Obrat 12,1 18,4 33,8 64,8
Zdroj : Ministerstvo hospodárstva SR

menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
06. december 2022 01:44