10.01.2022, 19:45

Počet detí už nebude rozhodovať o veku odchodu do dôchodku

Vek odchodu do penzie sa zmení. O novinkách hovorí Ján Šebo, výskumný pracovník a co- -founder Oranžová obálka.

Plánujú sa v najbližšom období zmeny týkajúce sa veku odchodu do dôchodku?

Pre určenie dôchodkového veku stále platí aktuálny zákon o sociálnom poistení, ktorý stanovuje dôchodkový vek pre jednotlivé ročníky narodenia a vychované deti.

To znamená, že sa dôchodkový vek predlžuje o dva mesiace, až kým nedosiahne strop 64 rokov. Zároveň stále platí mechanizmus zníženia dôchodkového veku pre osoby, ktoré vychovávali deti.

A čo v ďalších rokoch? Môžeme očakávať niečo nové v tejto veci?

Ministerstvo práce však už v lete 2021 predložilo zásadnú novelu zákona o sociálnom poistení, kde strop 64 rokov už neexistuje. Tento strop a takisto znižovanie dôchodkového veku v dôsledku výchovy dieťaťa už v roku 2020 zmizli z Ústavy s účinnosťou od januára 2023.

To znamená, že v roku 2022 sa dôchodkový vek stanovuje podľa súčasných pravidiel a predlžuje sa o dva mesiace, ale od roku 2023 by sa mal zrovnoprávniť vek odchodu do dôchodku pre všetkých bez ohľadu na vychované deti.

Zároveň by sa mal zrušiť predčasný dôchodok, aký poznáme teraz, teda najviac dva roky pred dovŕšením zákonného dôchodkového veku. Nahradiť by ho mal mechanizmus odpracovania minimálne 40 rokov bez ohľadu na vek.

Je správne, aby bol vek odchodu do dôchodku zastropovaný?

Stropovanie dôchodkového veku v dynamicky sa meniacej štruktúre populácie a trhu práce je prvok, ktorý by som prirovnal k snahe prikázať vetru, aby nefúkal.

Stropovanie dôchodkového veku nie je stabilizačný, ale destabilizačný prvok dôchodkového systému.

Čo spôsobilo zastropovanie penzií v praxi?

Jeho zavedením politici paradoxne vyvolali potrebu radikálnych zmien v dôchodkovom systéme. Stropovanie dôchodkového veku znamená, že sa pokúšate stanoviť presný a nemenný vek, keď človek môže požiadať o starobný dôchodok a odísť do dôchodku.

Neberie vša

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Do konca súťaže zostáva

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.