StoryEditor

Výsledky

29.03.2007, 00:00

Až 65,5 percenta mužov a 63 percent žien si myslí, že zlepšiť postavenie žien v spoločnosti by mohlo vytvorenie podmienok na zlaďovanie práce a rodiny. Za druhé najdôležitejšie opatrenie v oblasti práce a rodiny považuje zhruba 60 percent mužov a 56 percent žien zvýšenie finančnej podpory rodiny zo strany štátu. Zvýšenie odmeňovania žien by podľa svojho vyjadrenia privítalo vyše 46 percent mužov a takmer 66 percent žien.
Vyplýva to z doteraz najväčšieho reprezentatívneho sociologického výskumu k danej téme, ktorý sa uskutočnil na Slovensku. Vlani ho v rámci projektu EQUAL Slovensko na ceste k rodovej rovnosti realizoval Sociologický ústav SAV v spolupráci s Európskou rómskou pracovnou agentúrou.
Zaujímavý je podľa Miloslava Bahnu zo Sociologického ústavu SAV -- ako vyplýva z výsledkov výskumu -- pohľad na rozdiely v odpovediach mužov a žien. Kým až 66 percent žien si myslí, že je potrebné "zvýšiť odmeňovanie žien", podobný názor má len 46 percent mužov. Podobne "nezvýhodňovať mužov pri prijímaní do zamestnania a prepúšťaní" považuje za potrebné 23,8 percenta žien, ale len 15,2 percenta mužov. Naopak, štúdium na technických odboroch odporúčajú ženám skôr muži (11,6 percenta) než ženy (5,4 percenta), čo potvrdzuje zakorenenosť feminizácie niektorých odvetví a odborov. Zistené rozdiely medzi mužmi a ženami poukazujú na existenciu povedomia žien o príjmovej nerovnosti a nerovnosti pri prístupe na trh práce (prijímanie a prepúšťanie z práce).

menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
31. marec 2023 14:56