StoryEditor

Firmy hazardujú so zdravím zamestnancov

12.02.2006, 23:00
Ochrana zamestnancov pri práci je síce povinná, niektorí zamestnávatelia však stále podceňujú riziká spojené s jej výkonom. V mnohých prípadoch firmy a ich zamestnanci dokonca porušujú zákon, čo potvrdzujú aj previerky Národného inšpektorátu práce za posledné dva roky.

Ochrana zamestnancov pri práci je síce povinná, niektorí zamestnávatelia však stále podceňujú riziká spojené s jej výkonom. V mnohých prípadoch firmy a ich zamestnanci dokonca porušujú zákon, čo potvrdzujú aj previerky Národného inšpektorátu práce za posledné dva roky. Zákon každej firme ukladá povinnosť vypracovať koncepciu ochrany svojich zamestnancov. Ako spresnila odborná radkyňa inšpektorátu Jarmila Štieberovák, zamestnávateľ je povinný zisťovať nebezpečenstvá a ohrozenia na svojich pracoviskách. Musí posúdiť riziká a eliminovať ich technickými opatreniami a zodpovedajúcimi ochrannými pomôckami, pričom by mal mať vypracovaný aj zoznam na ich poskytovanie.

Práve tieto pravidlá mnohé firmy nedodržujú a ochranné pomôcky i pracovné odevy používajú len formálne. Argumentujú hlavne nedostatkom peňazí. Firma pritom môže za porušenie predpisov dostať pokutu až jeden milión korún. Inšpektorát práce má však právo pokutovať aj samotných zamestnancov. Tým hrozí za nerešpektovanie vyhlášok o používaní ochranných pomôcok sankcia 500 korún.

Riaditeľ nákupu v OFZ Istebné Jozef Šeliga potvrdil, že v podniku majú vypracované kritériá na poskytovanie ochranných pomôcok pre jednotlivé profesie. Na jedného zamestnanca ročne vynakladajú 3 600 korún, pričom zákonný nárok na ochranné pomôcky má 550 pracovníkov. V pravidelných polročných výberových konaniach uspejú len firmy, ktoré vlastnia potrebné certifikáty. To isté platí aj v prípade púchovského Matadoru. Podľa jeho hovorcu Dušana Koblišeka ročne vynaložia na tieto účely vyše päť miliónov korún. Firmy si však všímajú aj kvalitu a cenu pomôcok či, podobne ako v prípade výrobcu kancelárskeho nábytku firmy Myotis, berú do úvahy aj ich dizajn.

Pozorný výber dodávateľov je namieste, pretože aj na Slovensku stále podnikajú firmy, ktoré predávajú ochranné pomôcky a pracovné odevy škodlivé pre zdravie či bez certifikátov. Podľa informácií zo skúšobne SKTC-119 vo Výskumnom ústave textilnej chémie VÚTCH-Chemitex v Žiline vlani napríklad vydali len 53 certifikátov, čo bolo ešte menej ako v roku 2004. Na druhej strane v Partizánskom pôsobí aj svetový líder v tomto odvetví, francúzska spoločnosť Bacou-Dalloz. Zo Švédska k nám presunula výrobu prostriedkov na ochranu sluchu, z Nemecka produkciu na ochranu zraku a respirátorov a z Francúzska výrobu špeciálnych rukavíc.

menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
05. december 2022 23:06