20.12.2017, 00:00

Z lesa by mala zmiznúť úžera

Štátne Lesy chcú zatočiť s „čiernou“ ťažbou dreva. Sprísnia kontroly a v novom biznis modeli zredukujú dodávateľov ťažby. Kým dnes má každý odštepný závod zhruba 25 rámcových zmlúv, po novom to bude len jedna, tvrdí Marián Nosáľ, vedúci odboru komunikácie podniku Lesy.

Z lesa by mala zmiznúť úžera
Zdroj: Reuters

Ako funguje doterajší biznis model  
Štátne Lesy zabezpečujú ťažbu dodávateľsky už 13 rokov, pričom od roku 2011 postupujú podľa zákona o verejnom obstarávaní. Každý odštepný závod (je ich 23) má s dodávateľmi uzatvorenú rámcovú dohodu na každý výrobný celok. Ak sa – podľa schváleného plánu starostlivosti o les – závod rozhodne pre ťažbu, vyhlási minisúťaž na každý lesný porast. Na súťaži sa môžu zúčastniť všetci dodávatelia, s ktorými je uzavretá spomínaná dohoda. Dnes však Lesy evidujú až 1 633 rámcových dohôd, čo je značná administratívna záťaž pre obe strany. 


Podľa akých zásad sa dnes ťaží drevo
Rámcové dohody na ťažbové činnosti sa robia na celom území Slovenska, každý odštepný závod má rámcové dohody s dodávateľmi, ktorí vedia zabezpečiť ťažbu v území. Tá sa realizuje iba v lesoch, ktoré sú v majetku alebo správe štátneho podniku, ťažba v porastoch iných vlastníkov sa nerobí. Väčšina dodávateľov sú rôzne malé spoločnosti alebo živnostníci priamo z regiónov. V niektorých prípadoch sú podpísané rámcové dohody aj s veľkými firmami, ktoré zabezpečujú ťažbu i v pôsobnosti viacerých odštepných závodov (napríklad firmy Forestra, Di Mihalik, Ligneus, Forest Service a iné).


Ako prebieha verejné obstarávanie pri ťažbe
Lesy sú verejný obstarávateľ a zákazky na ťažbu (vzhľadom na plochu lesov) dosahujú v rámci obmedzení verejného

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 82% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.