20.12.2017, 00:00

Spotrebiteľa zaujíma teplo nielen na Vianoce

Dodávatelia tepla majú radi zimu aj Vianoce, tvrdí Stanislav Janiš, predseda Predstavenstva Slovenského zväzu výrobcov tepla

Spotrebiteľa zaujíma teplo nielen na Vianoce
Zdroj: Peter Mayer

Slovenský zväz výrobcov tepla už má svoju históriu a verejnosti nie je celkom neznámy.

O rok bude mať zväz už 20 rokov. Dnes združuje vyše 100 spoločností, z celého Slovenska, ktoré nevyrábajú len teplo, ale aj elektrinu a zabezpečujú portfólio pre regulačné služby – distribučnú a prenosovú sústavu. Až 56 percent palivovej základne tvorí plyn, 17 percent uhlie a 26 až 27 percent sú obnoviteľné zdroje energie, z nich väčšinu má biomasa a tri až štyri percentá tvorí bioplyn. Už v roku 2013 bolo biomasy a bioplynu zhruba 26 percent, uhlie sa pohybuje na 15 až 17 percentách každý rok.

Prečo sa dnes dávajú firmy dokopy?

Lebo čím viac hláv dáte dokopy, tým máte väčší technický potenciál a dokážete poskytnúť reálne argumenty. V turbulentnej dobe, ktorá dnes je, potrebujeme nielen reagovať na to, čo sa deje, ale byť aj pri tom, keď sa nejaké pravidlá tvoria. Aby sme už vtedy dávali reálne údaje z praxe, upozornili, čo môže spôsobiť určité opatrenie.

Lebo nie všetci, ktorí ich tvoria, „dovidia“ do dôsledkov. Na to im slúžia práve informácie z reálneho života. My vidíme, aký bude dosah na nášho spotrebiteľa, či ho to zaťaží moc, alebo menej, čo to spôsobí nám. Keď má zväz sto firiem, to je sto rôznych technických zázemí, množstvo ľudí – odborníkov, ktorí v sektore robia. Tento mix nám umožňuje byť pomerne veľmi dobrým, silným a zdatným partnerom v pripomienkovaní, diskutovať s ministerstvami a ich organizáciami. Potrebujeme byť angažovaní, nechceme byť len pasívni prijímatelia legislatívy, ale eliminovaním zlých rozhodnutí predísť nedorozumeniam a nespokojnosti. V tomto smere je Zväz vnímaný pozitívne. Stretávame sa s ochotou predebatovať naše argumenty a hľadať riešenia... Veď každý niečo vie a nikto nevie všetko.


Aký bol rok 2017 pre teplárov a ich odberateľov? Čo považujete za dôležité?

O tom, ako nám bude v roku 2017, sa rozhodovalo v roku 201

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.