19.12.2017, 23:01

Štát stopne čiernu ťažbu dreva

Pokuty, ktoré sa môžu vyšplhať až do 200-tisíc eur, majú zachrániť lesy a zabrániť nelegálnemu dovozu dreva a výrobkov z neho na európsky trh.

Štát stopne čiernu ťažbu dreva
Zdroj: Dreamstime

Nariadenie malo byť platné už od marca 2013. Hrozila nám pokuta viac ako sto miliónov eur, novým zákonom sa jej vyhneme. Situáciu totiž zachránil agrorezort pod vedením ministerky Gabriely Matečnej.

„Pripravili sme zákon o dreve, ktorým chceme zabrániť vstupu dreva z nezákonnej ťažby a výrobkom z takéhoto dreva na európsky trh,“ podčiarkla Matečná. Slovensko tak plní príkaz Bruselu po viac ako štyroch rokoch.

Certifikáty o legálnej ťažbe
Pokuty hrozia aj súkromným vlastníkom, ak porušia plán ťažby. „Pre urbáre by mohli mať pozitívny prínos v tom, že by sa zviditeľnili na trhu tým, že by mohli získať rôzne certifikáty,“ myslí si Stanislava Brnkaľáková, vedecká pracovníčka Ústavu ekológie SAV, ktorý je spoločným pracoviskom so Slovenskou technickou univerzitou a s Fakultou manažmentu Univerzity Komenského.

Tie by podľa Brnkaľákovej boli osvedčením o pôvode dreva, legálnej ťažbe, teda, že k nej došlo podľa lesného plánu udržateľným spôsobom. „Samozrejme, tie urbariáty, ktoré budú mať certifikáty, nebudú ohrozované pokutami, keďže budú mať garantovaný pôvod dreva,“ tvrdí  Tatiana Kluvánková.

Ceritifikát podľa nej bude akási značka kvality, ktorá garantuje, že pohyb dreva ,s papiermi‘ bude mať na trhu európskej únie väčšiu komparatívnu výhodu. „Spoločnosti, ak sa majú presadiť na trhoch, potrpia si na svoje dobré meno,“ podčiarkla Kluvánková.

Nová inšpekcia
Drevo, jeho dovoz a výrobky budú pod dozorom nového kontrolného orgánu – Slovenskej lesnícko-drevárskej inšpekcie. Sankcie sa pohybujú od dvetisíc do 200-tisíc eur.

„Tvrdo zakročíme proti každému, kto by sa chcel obohacovať na nelegálne získanom dreve,“ uviedla vicepremiérka a ministerka Gabriela Matečná. Zákonom zamedzujeme vstupu dreva z nezákonnej ťažby, či už zo Slovenska, zo zahraničia alebo výrobkov z takéhoto dreva, na vnútorný trh EÚ prostredníctvom Slovenskej lesnícko-drevárskej inšpekcie. Inšpektori budú podriadení ministerstvu pôdohospodárstva.

Zo Zvolena, kde bude sídlo novej drevnej inšpekcie, budú kontrolovať v rámci celého Slovenska aktivity obchodníkov s drevom, dovozcov, prepravcov a všetky fyzické a právnické osoby, ktoré uvádzajú drevo a výrobky z neho na trh.

Budú vydávať r

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.