08.01.2018, 00:00

Staropenzisti sa dočkali prepočítania

Dôchodky staropenzistov sa už prehodnocujú. Netýka sa to však všetkých. Viac by mali dostať tí, ktorí mali už pred 1. januárom 2004 vyššie penzie. Sociálna poisťovňa už niektorým rozposlala rozhodnutia.

Staropenzisti sa dočkali prepočítania
Zdroj: Reuters

Ide zhruba o desatinu z celkového počtu 400-tisíc poberateľov všetkých dôchodkov. Upozorňuje teda, že nie všetky starobné dôchodky sa budú zvyšovať o pevnú sumu 25,50 eura či znovu prehodnocovať. Týka sa to len staropenzistov, ktorí odišli do dôchodku pred 1. januárom 2004, a ak to bolo už skôr, teda pred 1. októbrom 1988, tak môžu dostať sumu zvýšenú o pevných 25,50 eura. Aj to v oboch prípadoch len pod podmienkou, ak ich pôvodný dôchodok bol v minulosti vymeraný z určitej minimálnej sumy priemerného zárobku – sumy obsahujú zverejnené tabuľky. Do vymeriavacieho základu sa započíta viac, než pri pôvodne vymeranom dôchodku. Závisí to od roku odchodu do dôchodku a aj od pracovnej kategórie, z ktorej bol dôchodok pôvodne vymeraný. Prepočet sa netýka tých, ktorí stanovené kritériá nesplnia.

Krivdy z minulosti
Štátny tajomník ministerstva práce Ivan Švejna už skôr upozornil, že problém starodôchodcov nie je problémom medzi nízkopríjmovými a vysokopríjmovými starobnými dôchodcami. „Problém je v tom, že časť ľudí mala inak vypočítaný dôchodok. Došlo k veľkému skoku. Ľudia začali porovnávať, koľko dostal ten, koho pracovný profil bol rovnaký a išiel do dôchodku pred rokom 2004, a koľko dostal ten, kto s tým istým profilom išiel, obrazne povedané, o deň neskôr. Vznikli veľké rozdiely. Niektorí museli odísť do dôchodku na základe kolektívnej zmluvy. Nemohli si vyberať. A tí, čo išli o niekoľko mesiacov neskôr, mali vyššie dôchodky.“

Teraz sa prepočítajú tak, ako keby odišli do penzie v roku 2004. Ide o ľudí vo vysokom veku, 7

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 83% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.