08.01.2018, 00:00

Zvýšené sumy dôchodku sa budú doplácať od januára

Vlani počas novembra sa v Sociálnej poisťovni automaticky hromadne zvýšilo alebo znovu určilo viac ako 52-tisíc starobných dôchodkov staropenzistov. Išlo o tých, ktorým sa penzie zvýšili o pevnú sumu 25,50 eura.

Zvýšené sumy dôchodku sa budú doplácať od januára
Zdroj: Reuters

Riešenie zvyšovania penzií postavila Sociálna poisťovňa na kombinácii hromadného automatického rozhodovania, to znamená bez spisového materiálu a individuálneho rozhodovania, ktoré pripravia jej odborníci na základe spisu penzistu.


„Zvýšili sme alebo znovu určili už viac ako 52-tisíc starobných dôchodkov, pričom sem patrili tie, ktoré sa zvýšili o pevnú sumu 25,50 eura. Novo sme určili sumy starobných dôchodkov hromadne automaticky vtedy, ak suma odo dňa jeho priznania nebola zmenená, okrem valorizácie. To znamená, ak išlo o akýsi čistý prípad,“ priblížila Michaela Putecová, riaditeľka odboru metodiky dôchodkového poistenia.


Ďalšie rozhodnutia sa budú posielať aj počas januára. „Doručovať sa budú tak, aby poberateľ pred tým, ako dostane zvýšenú sumu dôchodku, mal už rozhodnutie doma, aby si to vedel skontrolovať a zistil, akú sumu mu Sociálna poisťovňa vyplatí,“ doplnila Putecová.

Individuálne rozhodnutia
Viac ako 80-tisíc starobných dôchodcov dostane ešte počas tohto roku najneskôr do konca októbra individuálne rozhodnutie. Ide o tých, ktorýmodborný zamestnanec Sociálnej poisťovne na základe spisového materiálu s pomocou osobitne vyvinutého programového vybavenia novo určí sumu a to aj, ak bola zmenená z iného dôvodu, nielen z dôvodu valorizácie. N

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.