10.01.2018, 00:00

Pozor na daň z dividend

Zákon je v súvislosti s dividendami nespravodlivý v tom, že zdaňuje slovenských vlastníkov spoločností, zahraničných nie. Tento princíp neférovo zaťažuje slovenských vlastníkov a znevýhodňuje ich, tvrdí Silvia Hallová, daňová partnerka spoločnosti Grant Thornton Slovakia.

Pozor na daň z dividend
Zdroj: Dreamstime

Zdaňovanie podielov na zisku prešlo od roku 2017 výraznou zmenou. Zásadne sa to prejaví práve v tomto roku, pretože dividendy zo ziskov dosiahnutých za rok 2017 sa najčastejšie vyplácajú práve v roku 2018.


Ako zdôrazňuje účtovný poradca Peter Furmaník zo spoločnosti Libertax Consulting, podstatnou novinkou je, že niekoľko rokov neboli dividendy predmetom dane z príjmov a platili sa z nich len zdravotné odvody. „Od roku 2017 sa však opäť zdaňujú,“ konštatuje Furmaník.


Nikdy netreba zabúdať, že zdanenie dividend prebieha podľa úpravy platnej v tom roku, keď sa dosiahol zisk určený na takéto vyplatenie.

Úpravy podľa rokov
Ako teda vyzerá prax okolo vyplácania podielu na zisku? Na dividendy zo ziskov dosiahnutých za obdobia od roku 2004 až do roku 2010 sa vzťahuje doterajšia prax – neplatí sa z nich zdravotné poistenie ani sa nezdaňujú.


Na dividendy zo ziskov dosiahnutých za roky 2011 až 2016 sa taktiež vzťahuje doterajšia prax – platia sa z nich len zdravotné odvody, no neplatí sa z nich daň.


Avšak pozor, na dividendy zo ziskov dosiahnutých za obdobia pred rokom 2004 sa pri vyplácaní od roku 2017 vzťahuje zmena, pretože ich zdanenie sa spätne upravilo. Nové je aj zdanenie podielov dosiahnutých v roku 2017.


Zmeny sú nasledujúce. „Ak sa podiely vyplácajú fyzickým osobám od roku 2017 a kedykoľvek neskôr, v prípade, že ich vypláca slovenský daňový rezident, podliehajú zrážkovej dani vo výške sedem percent. Ak ich vyplatí zahraničná osoba, budú predmetom osobitného základu dane taktiež pri sadzbe sedem percent, respektíve 35 percent, ak pochádzajú z ta

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.