14.01.2018, 23:39

Zdravotné odvody sú opäť vyššie

Odvody živnostníkov a iných samostatne zárobkovo činných osôb na zdravotné poistenie sa aj tento rok zvyšujú. Ich výška závisí od zmeny priemernej mesačnej mzdy v hospodárstve, ktorú každým rokom zisťuje a vyhlasuje Štatistický úrad.

Zdravotné odvody opäť porastú. Zasiahne to všetky SZČO, pretože nielenže sa zvyšuje minimálny preddavok na zdravotné poistenie, ale prepočítava sa aj výška preddavku – podľa základu dane za rok 2016. V tomto je rozdiel oproti sociálnym odvodom. Pri nich sa totiž minimálna sadzba zvyšuje taktiež k 1. januáru, no výška poistného sa prerátala podľa základu dane za rok 2016 už k 1. júlu 2017, teda o pol roka skôr. Tým, ktorí podnikali v roku 2016, vypočítala zdravotná poisťovňa novú sumu ich preddavku na rok 2018 podľa základu dane z priznania za rok 2016.

Postupy zdravotných poisťovní
Výšku preddavku na zdravotné poistenie na tento rok si možno zistiť z ročného zúčtovania zdravotného poistenia za rok 2016, ktoré zasielala zdravotná poisťovňa v druhom polroku vlaňajška. Súčasťou tohto zúčtovania bolo aj stanovenie výšky preddavku na obdobie od 1. 1. do 31. 12. 2018.

Ako pritom poisťovňa postupovala? Pri stanovovaní vymeriavacieho základu na rok 2018 sa k základu dane za rok 2016 spätne pripočítajú sociálne a zdravotné odvody, ktoré SZČO zaplatila v danom roku (vrátane prípadného nedoplatku uhradeného v roku 2016). Pri výpočte vymeriavacieho základu

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.