17.01.2018, 00:00

Ako sa vyhnete hádkam so susedmi

Rušenie nočného pokoja, chov psov či iných zvierat, vytápanie. To všetko môže zasiahnuť do susedských vzťahov v bytovkách. Dá sa tomu vyhnúť alebo konflikt možno riešiť aj bez toho, aby ste sa vláčili po súdoch a míňali na právnika. Ako, radia dlhoročná mediátorka Dana Baliová a právnik Jakub Ulaher z Mestského úradu v Žiline.

Ako sa vyhnete hádkam so susedmi
Zdroj: Archív Julie Jungwirthovej

1. Tienenie záhrady

Príklad: Konáre stromov zo susedného pozemku zatieňujú vašu záhradu. Čo sa dá robiť.

Riešenie:
Mali by ste dať susedovi vedieť, že vám to prekáža, a to podľa mediátorky Dany Baliovej, aj keď zjavné, že situáciu musí vidieť. Radí tiež, aby ste sa ho spýtali, ako by vedel problém vyriešiť. „Dohodnúť by sa mali aj na realizácii, prípadne môže ten, komu to prekáža, ponúknuť aj pomoc.“ Ak nedôjde k náprave, radí, aby ste to susedovi znovu pripomenuli, aj písomne, a navrhli riešenie. „Ak ani potom nedôjde k náprave, treba osloviť mediátora,“ vraví Baliová. Vhodné je podľa nej uvedomiť si tiež, že mediácia nemusí riešiť iba právne spory. „Odborná literatúra ju definuje aj ako metódu zmierlivého riešenia konfliktov za pomoci tretej – nezávislej a nestrannej osoby.“

Konáre, ktoré presahujú hranice pozemku, môže vlastník pozemku, na ktorý zasahujú, sám odstrániť. „Nesmie to však robiť nešetrne, prípadne v nevhodnom ročnom období,“ upozorňuje Ulaher. „Ak nejde o presah konárov na susedný pozemok, ale napriek tomu dochádza k tieneniu pozemku, ide prípad susedského sporu, ktorý sú povolané riešiť súdy. Vlastník zatieňovaného pozemku by sa domáhal na súde žalobou uloženia povinnosti susedovi zdržať sa obťažovania tienením. Musí však preukázať, že týmto tienením ide o obťažovanie nad mieru primeranú pomerom.“ Skúma sa to v každom prípade individuálne. Nie každé obťažovanie je podľa Ulahera spôsobilé privodiť kladné súdne rozhodnutie. „Rozhodujúce je, či ide o obťažovanie nad mieru primeranú pomerom,“ zdôraznil.

Susedské vzťahy v Občianskom zákonníku:
Vlastník veci sa musí zdržať všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného alebo čím by vážne ohrozoval výkon jeho práv. Preto najmä nesmie ohroziť susedovu stavbu alebo pozemok úpravami pozemku alebo úpravami stavby na ňom zriad

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.