30.01.2018, 23:06

Zúčtovanie dane je možnosť, nie povinnosť

Ročné zúčtovanie preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti mnohí zamestnanci podceňujú. Považujú ho za automatickú súčasť práce mzdovej učtárne. Ale nie je to tak.

Kto sa aktívne nebude zaujímať o svoje povinnosti, nezabezpečí si včas doklady a nepodá žiadosť, môže sa dočkať nemilého prekvapenia: zamestnávateľ, teda jeho mzdová účtovníčka, mu ročné zúčtovanie dane neurobí. O tom, či sa vás tohto roku bude týkať povinnosť podať daňové priznanie, rozhodujú totiž vaše príjmy, ktoré ste dosiahli nielen zo závislej činnosti, ale aj z ďalších zdrojov, a tiež doklady. Tie si potrebujete vybaviť v zákonom stanovených termínoch.


„Zamestnanci nemusia požiadať zamestnávateľa, aby im urobil ročné zúčtovanie dane. Ale ľudia, ktorí majú príjmy len zo závislej činnosti, čiže zo zamestnania, by mali túto možnosť zvážiť. Ak im ročné zúčtovanie dane urobí zamestnávateľ, je to pre nich úspora času, ale aj ďalších výdavkov spojených so spracovaním vlastného daňového priznania,“ upozorňuje Silvia Hallová, daňová partnerka Grant Thornton Slovensko, členka SKDP. O ročné zúčtovanie dane tak nemôže požiadať napríklad zamestnanec, ktorý bol zároveň živnostníkom, prenajímal nehnuteľnosť a podobne. Pri poberaní rôznych druhov príjmov je zamestnanec povinný podať daňové priznanie.


Ak úhrn zdaniteľných príjmov zamestnanca neprekročil 1 901,67 eura, nemusí podať daňové priznanie, môže ho však podať

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 81% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.