31.01.2018, 23:32

Príplatky zamotajú hlavu firmám

Príplatky za nočné služby či za prácu vo sviatok sa nezvýšia naraz od 1. mája. Časť od 1. mája a ďalšie zvyšovanie bude od 1. mája 2019. Dohodli sa na tom ministerstvo práce, zamestnávatelia a odborári.

Príplatky zamotajú hlavu firmám
Zdroj: Archív HN

1. Dnešné príplatky
Aké príplatky dnes môže poskytnúť zamestnávateľ?
Podľa Zákonníka práce je zamestnávateľ povinný poskytovať zamestnancovi: mzdové zvýhodnenie za prácu nadčas, mzdové zvýhodnenie za prácu vo sviatok, za prácu v sobotu a v nedeľu, za prácu v noci, mzdovú kompenzáciu za sťažený výkon práce.

2. Platnosť novely
Odkedy bude platiť novela Zákonníka práce o zvýšení nových príplatkov?
Od začiatku mája by mala platiť novela Zákonníka práce, v ktorej sa upraví výška niektorých príplatkov za prácu a zavedú sa nové mzdové príplatky za prácu v sobotu a v nedeľu.

3. Po novele
Pre koho budú platiť?
Po novom by sa mali vyplácať príplatky za nočnú prácu, za prácu v sobotu, v nedeľu, vo sviatok a príplatok za sťažený výkon práce aj zamestnancom, dohodárom, ktorí pracujú u zamestnávateľa v právnom vzťahu dohody o vykonaní práce, o pracovnej činnosti, dohody o brigádnickej práci študentov.

4. Rozdelenie platieb
Hovorí sa o tom, že tento rok by sa mali príplatky rozdeliť do viacerých etáp?
Tento rok bude prechodný s mierne nižšími príspevkami. Znamená to, že prvé zvýšenie príplatkov za nočnú prácu zamestnanci pocítia od 1. mája tohto roka, ďalšie zvýšenie príde od 1. mája 2019. Taktiež sa pri nej bude rozlišovať, či ide o všeobecnú alebo rizikovú prácu. V prvom časovom pásme sa budú vyplácať príplatky za všeobecnú a v druhom za rizikovú prácu.

5. Nočná práca
Aký časový úsek sa rozumie pod nočnou prácou?
Nočná práca platí v čase medzi 22. hodinou a 6. hodinou. Za prácu dnes patrí zamestnancovi okrem dosiahnutej mzdy aj mzdové zvýhodnenie za nočnú prácu vo výške najmenej 20 percent minimálnej mzdy v eurách za hodinu. Na tento rok je minimálna hodinová mzda 2,759 eura. Za nočnú prácu patrí od 1. januára 2018 zamestnancovi mzdové zvýhodnenie najmenej v sume 0,5518 eura za hodinu. S vedúcim zamestnancom je možné v pracovnej zmluve dohodnúť mzdu už s prihliadnutím na prípadnú nočnú prácu. Mzdové zvýhodnenie v takom prípade vedúcemu zamestnancovi nepatrí.


Pôvodný návrh bol zvýšiť príplatok zo súčasných 20 hodín minimálnej hodinovej mzdovej sadzby na 50 percent. Budú však dva časové horizonty. Prvý z hľadiska účinnosti je 1. máj 2018 a druhý je 1. máj 2019. O

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 83% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.