StoryEditor

Pri úmrtí vám pomôžu príspevky

07.02.2018, 20:42
Akú pomoc využiť pri smrti blízkeho a na koho sa obrátiť, keď sa chcete sťažovať na konanie pohrebnej služby? Odborníci z praxe opisujú jednotlivé prípady, ktoré môžu nastať ohľadne úmrtia a pohrebu človeka.

Odpovedá
Peter Višváder, riaditeľ odboru komunikácie Sociálnej poisťovne

1. Jednorazové
odškodné
Kedy môžem dostať jednorazové odškodnenie pri úmrtí blízkeho?
Nárok na jednorazové odškodnenie majú manžel, manželka a nezaopatrené dieťa poškodeného, ktorý zomrel v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania. Pri dieťati platí, že nemuselo so zosnulým žiť v spoločnej domácnosti. Prvým predpokladom začatia konania o jednorazové odškodnenie je uplatnenie nároku zo strany
manželky či manžela a nezaopatrených detí poškodeného podaním žiadosti o túto úrazovú dávku pobočke Sociálnej poisťovne. K nej je žiadateľ povinný priložiť doklady preukazujúce oprávnenosť osoby žiadateľa. Ide napríklad o sobášny list, rodný list dieťaťa (detí), doklad preukazujúci, že dieťa je nezaopatrené, keďže sa pripravuje na povolanie štúdiom. Ak dieťa nemá spôsobilosť na právne úkony, podáva žiadosť jeho zákonný zástupca.

2. Povinnosti zamestnávateľa
Aké doklady musí v súvislosti s odškodným predložiť zamestnávateľ?
K rozhodovaniu o nároku na jednorazové odškodnenie je zamestnávateľ povinný predložiť oznámenie poistnej udalosti,
záznam o registrovanom pracovnom úraze, respektíve hlásenie choroby z povolania, úmrtný list, potvrdenie, že úmrtie bolo v príčinnej súvislosti s pracovným úrazom či chorobou z povolania, a správy z vyšetrovania pracovného úrazu (polícia, Inšpektorát práce).

3. Suma odškodnenia
S akou sumou môže rátať manželka a dieťa muža, ktorý zomrel pri pracovnom úraze?
Suma jednorazového odškodnenia manžela alebo manželky je 730-násobok denného vymeriavacieho základu poškodeného, najviac 54 573,30 eura. Suma jednorazového odškodnenia každého nezaopatreného dieťaťa je polovica sumy jednorazového odškodnenia manžela alebo manželky poškodeného. Úhrn súm jednorazového odškodnenia nezaopatrených detí nesmie presiahnuť podľa platných právnych predpisov v roku 2018 sumu 54 573,30 eura.

4. Náhrada nákladov
Za akých okolností mi vyplatia náhradu nákladov spojených s pohrebom?
Nárok na výplatu náhrady nákladov spojených s pohrebom má ten, kto uhradil náklady spojené s pohrebom po poškodenom, ktorý zomrel v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania. K žiadosti musíte priložiť doklady o vynaložených nákladoch a doklady preukazujúce oprávnenosť osoby. Napríklad faktúry a účty za náklady spojené s pohrebom či so zriadením pomníka. Za náklad...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2023-03-17 10:31:40 - Feat.: - Title: Cítite sa ako automobilový expert? Tento kvíz bude pre vás poriadne náročná skúška 02 - Modified: 2023-03-26 05:40:13 - Feat.: - Title: Bojovať budeme v roku 2025, znie z USA. Simulácie ukazujú prehru Číny. Hrozí naozaj vojna veľmocí? (analýza) 03 - Modified: 2023-02-01 21:51:13 - Feat.: - Title: Na pohreb černocha zabitého políciou Tyrea Nicholsa prišla Kamala Harrisová aj rodina Georgea Floyda 04 - Modified: 2023-01-31 10:08:35 - Feat.: - Title: Ukrajina má problémy s pochovávaním zabitých vojakov. Telá často zostanú na bojisku, príbuzní nič nedostanú 05 - Modified: 2023-01-05 10:13:00 - Feat.: - Title: FOTO Pochovali pápeža. Benedikta uložili na odpočinok v katedrále na miesto Jána Pavla II.
menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
01. apríl 2023 00:52