11.02.2018, 22:14

Ako skombinovať dávky živnostníka

Živnostník môže dostať od štátu tieto dávky – materské, nemocenské a ošetrovné. Naopak, dávky v nezamestnanosti ani úrazová dávka sa ho netýkajú. Mnohí však o sumách, na ktoré je nárok, vedia len málo a ešte menej o okolnostiach, ako ich možno aktívne kombinovať. Vysvetlí to expert v tejto oblasti Jozef Mihál.

AKO V PRAXI FUNGUJÚ DÁVKY OD ŠTÁTU PRE ŽIVNOSTNÍKOV


A) MATERSKÉ

Ak živnostníčka plánuje mať dieťa a ak využije všetky možnosti zákona vo vzťahu podnikateľa a štátu („dal – dostal“), môže získať benefit až vyše 5 100 eur. Musí na to však využiť optimálny spôsob nemocenského poistenia, to znamená, že v súčasnosti môže dostávať od štátu na materskej dovolenke až 1 394 eur mesačne.

1. variant
Začínajúca živnostníčka (dobrovoľné nemocenské poistenie)

Klasická situácia
Pre to, aby dostala čo najvyššie materské, musí si platiť odvody z najvyššieho prípustného základu vo výške dvojnásobku priemernej mzdy, čiže vymeriavací základ sa musí pohybovať okolo 1 840 eur/mes. Pri dobrovoľnom poistení, kde je výsledná sadzba 33,15 percenta, bude zo základu táto tretina tvoriť 610 eur /mes.

Ďalej však treba vedieť, aké nuansy má budúca matka využiť v trvaní a vo výške poistenia. Zákon napríklad určuje, že musí byť nemocensky poistená 270 dní. Ako to však urobiť, ak chce materské, ale pritom je neskoro prihlásiť sa na dobrovoľné nemocenské poistenie deň pred otehotnením a zase deň po ňom už je neskoro? Veď tých 270 dní by už biologicky nestihla. Urobí to teda inak. Ak chce materské, tak dobrovoľné poistenie si musí začať platiť dva – tri mesiace pred otehotnením. Z tohto časového horizontu to vyzerá tak, že jej vyjde dĺžka platenia možno až desať mesiacov. No škodovať nebude.

Postup:
– počas zhruba 10 mesiacov bude živnostníčka platiť okolo 610 eur/mes., t. j. na odvodoch odovzdá asi 6 100 eur
– počas 8 mesiacov na materskej však bude dostávať až 1 394 eur/mes., t. j. získa 10 700 eur
– rozdiel v sumách je 4 600 eur (10 700 – 6 100)
– kvôli materskému však nedostane rodič

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 83% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.