20.02.2018, 00:00

Štátu chýbajú znalci na extrémizmus

Nový odbor vznikol pred rokom. Rezort zatiaľ tvrdí, že ideálny počet odborníkov nie je možné presne určiť.

Štátu chýbajú znalci na extrémizmus
Zdroj: AP

Dvaja. Toľko znalcov na oblasť extrémizmu má aktuálne ministerstvo spravodlivosti vo svojom „portfóliu“. Nový znalecký odbor pre extrémizmus pritom existuje už rok. Rezort jeho vznik odôvodňoval praxou, ktorá ukazovala, že absencia tohto odboru bránila dôslednému vyšetrovaniu extrémistických trestných činov. „Uvedomujem si, že to nie je práca na jeden mesiac či rok, ale pôjde o sústavnú prácu. Verím, že prví znalci v tomto odbore budú ustanovení ešte v prvom polroku tohto roku,“ uviedla vtedy ministerka Lucia Žitňanská.

Ďalšie skúšky
Odborníkov, ktorých môže využiť Úrad špeciálnej prokuratúry či Špecializovaný súd, ktoré majú po novom v „agende“ vyšetrovanie a rozhodovanie o trestných činoch extrémizmu, je však zatiaľ len pár. A to doslova. „Zapísaných máme aktuálne dvoch znalcov v odvetví politický extrémizmus,“ tvrdí hovorca rezortu spravodlivosti Peter Bubla.

Odborné skúšky znalcov na politický a náboženský extrémizmus sa konali prvýkrát v júli minulého roku. Na skúšky v odvetví politický extrémizmus sa prihlásilo 25 uchádzačov, na testoch sa zúčastnilo 11 a šesť z nich bolo úspešných. Napriek tomu sa zapísali len dvaja. Zvyšní úspešní uchádzači zatiaľ nepodali žiadosť o zápis. „Faktom je, že skúška je len jednou z podmienok na zápis. Uchádzač následne musí predložiť ešte aj prax, doklad o potrebnom vzdelaní, musí absolvovať skúšku z právneho minima. Čiže po skúške treba splniť ešte

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.